Home News Директорката на ФЗОР со одлични вести за оние кои ја примиле кинеската...

Директорката на ФЗОР со одлични вести за оние кои ја примиле кинеската вакцина

Директорката на Републичкиот фонд за здравствено осигурување (ФЗОР), Сања Шкодриќ, во гостувањето на ТВ Прва, подвлече дека имунизацијата е најдобрата заштита од вирусот и единствениот начин да се спречат нови мутации и појава на нови видови.
Таа одговори на прашањето дали кинеската вакцина, која ја примиле најголем број Срби, навистина обезбедува добра заштита од вирусот на делта сојот, кој што се шири низ целиот Свет.

“Сите вакцини со кои располагаме се ефикасни за видот делта. Кога станува збор за Синофарм, во еден момент излезе некој со информација дека не е ефикасна, што не е точно, туку спротивно.
Вакцината за Синофарм е многу ефикасна за делта сојот, вели една студија од Шри Ланка, објавена во научно списание со висок импакт. Процентот на ефикасност е 95 проценти, а ако погледнеме по старосни групи, на возраст од 20 до 39 години тоа е 99 проценти, а на возраст над 60 години е 93,3 проценти.
“Кога станува збор за други вакцини, тие се околу 90 проценти ефикасни, а да не зборуваме поединечно. Затоа, навистина не морате да се грижете, вакцините се ефикасни “.

Многу луѓе се грижат дали имаат антитела кои ги штитат од корона по вакцинацијата, па тоа го проверуваат со тестови. Шкодриќ посочува дека резултатите од испитувањето на антитела не треба да се земаат здраво за готово.
“Не можеме да исоитуваме антитела кога ние сакаме, точно се знае кога треба да се проверат. Последната студија од Аргентина, за вакцината Синофарм, беше ефикасна само за луѓе постари од 60 години, беа следени шест критериуми.

Ефикасноста е 84 проценти , а proverka на антителата се препорачува шест недели по примањето на првата доза.
Значи, тоа е многу важен момент кога испитувате антитела. Она што постојано го забораваме е дека има хуморален и клеточен имунитет.

Значи, хуморалниот имунитет е многу важен. Ако немате  антитела не значи дека не сте развиле клеточен имунитет, односно не значи дека немате одбрана “.

Директорката на ФЗОМ посочи дека е поинаку кога станува збор за пациенти со недостаток на имунитет.
“Тоа е друга приказна кога зборуваме за пациенти со недостаток на имунитет. Тоа се хронично болните и постарите лица. Се покажа дека шест месеци по втората доза титарот значително им опаѓа и дека е неопходно да се добие нова поддршка за да се заштитат од вирусот. Од таа причина, нашиот стручен комитет препорача да добиваат третата доза од вакцината “.
Кога станува збор за третата доза, иако некои експерти рекоа дека се препорачува третата доза да биде РНК вакцина, без оглед на тоа која претходно сте ја примиле, Шкодриќ ја претстави препораката на Институтот Трамполин.
„Институтот јасно препорача дека третата доза треба да биде иста со вакцината што сте ја примиле претходно, рече таа и потсети дека е логично бидејќи се користеле различни методи при производството на вакцините.

Previous articleБорче Стаменов: Решивте дека подобро е министрите да се возат со гланц нови автомобили, наместо да ги оспособите противпожарните авиони
Next articleСАД препорача да не се патува во Грција