Home News Сопругата на Стојанче не издржа – Јасминка му одговори во коментар на...

Сопругата на Стојанче не издржа – Јасминка му одговори во коментар на човек кој пишуваше против нејзиниот сопруг (ФОТО)

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов во изминатото деноноќие, во повеќе наврати на својот профил на социјалните мрежи, известуваше за моменталната ситуација со по жарите.
-Пожарот во реонот на Пехчево се префрли и во беровско, моментално гори борова шума над с. Будинарци. Селото е добро обезбедено со тампон зона и соодветна механизација и опрема.

Пред малку ветрот кој дува со променлива јачина, го смени правецоот и сега огнот почна да се одалечува од селото.
Покрај локалното население во обезбедувањето на селото учествуваат и пожарникари со цистерни од локалната самоуправа а во непосредна близина на селото се наоѓаат и 45 австриски пожарникари со 9 цистерни како и дополнителна опрема и луѓе од Национални шуми.
Во целиот овој регион се концетрирани уште многу сили а попладнево дејствуваа и три хелихоптери кои рано наутро ќе продолжат со гаснење на пожарот, напиша вчера попладнето Ангелов.

-Во текот на ноќта пожарот имаше променливо темпо, сега е малку стивнат, од позицијата од која набљудувам пред мене гледам две точки на кои пламенот е сеуште активен и силен но во позадина на неколку места забележувам силна и густа чад.
Селото Будинарци е безбедно. Околу 6.00 часот треба да започне интервенцијата на два македонски и два српски хеликоптери а во текот на денот и големиот противпожарен романски авион.

Во борбата против пожарот ќе бидат вклучени и голем број пожарникари од овој регион како и пожарникарите од Словенија, Австрија и Бугарија, пишува директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов на својот профил на социјалните мрежи и продолжува:
-Покрај нив учествуваат и екипи на Национални шуми, припадници на Армијата и Полицијата, ДЗС, ЦУК и голем број на доброволци од локалното население. Голема благодарност до сите нив за покажаната пожртвуваност и храброст, напиша утринава Стојанче Ангелов.

Утринава тој постираше уште една објава. Извести за блиска средба со оганот:
„Извидувајки го теренот над селото Будинарци налетавме на тесно грло од крак на пожарот. Иако непланирано, влеговме во огинот и пред се благодарение на тројца храбри локални жители (Мустачки Слободан, Гоце Мајсторски и Влатко Прмачки) успеавме да го сопреме огнот и да спасиме големо парче шума со бор.
Во гаснењето покрај тројцата мештани учествуваше и мојот храбар соборец од 2001-та Бранко Ѕверот како и мојот возач Дејан Митовски.“

Потоа, попладнето тој напиша дека два македонски и два српски хеликоптери непрекинато, почнувајќи од раните утрински часови, учествуваат во гаснењето на големиот шумски пожа р во реонот на пехчевската и беровската оштина..

За да се зголеми нивната ефикасност, во близина на местото на кое гаснат, поставивме цистерна со ке -розин и сега наместо да летаат до Скопје за да наполнат гориво полнат до самото место на гаснење со што времето за полнење на гориво е драстично скратено со и можат да се направат значително повеќе летови.
Воедно во и до коритото на реката Брегалница се врши ископ на поголем земјен базен од кој ќе може да се црпи вода со што дополнително е скратено времето на интервенција.

Во овој момент пожарот е под делумна контрола но високата температура. сувата вегетација и силниот ветер можат да ја променат состојбата во секој момент.

Околу 14.00 часот на оваа локација ќе дејствува и романскиот авион чија носивост е околу 6 тони вода за разлика од нашите хеликоптери чија носивост е 2 тона или српските чија носивост е до 1,2 тона.
Присуството на терен на Ангелов е навистина видливо, но во коментари на социјалните мрежи, тој е постојано омаловажуван и исмејуван. Ова не можеше да го трпи неговата сопруга Јасминка, па му одговори во коментар на еден „душегрижник“:

„Господине, мојот сопруг излезе вчера рано наутро во овие истиве алишта што и сега ги носи, му дадов во раце само една маица со кратки ракави.
Ниту се нови овие изветвени панталони и кошула (што планинарење поминал со нив да знаат да кажат), а најмалку се чисти по поминат теренски ден и ноќ на отворено.

Инаку со дни ниту спие ниту јаде, вдишува чад и мене тоа ме загрижува затоа што е тежок, 80 % во ен инв -алид, и се -чен му е белиот дроб, ако сфаќате што значи тоа.

Со тастатурно војув -ање не се помага. И запамтеете: Овој човек има душа и простува на сите што го напаѓате, џабе арчите букви на тастатурата!“

Previous articleМинистерот Филипче ги најави првите конкретни мерки кои мора итно да се воведат
Next articleГрците не паметат вакво нешто – велат дека им се случува библиска kaтacтpoфa