Home News Лео Меси плачеше како мало дете на пресот за разделба (ВИДЕО)

Лео Меси плачеше како мало дете на пресот за разделба (ВИДЕО)

Лео Меси се појави на прошталнио прес на стадионот на Барселона и буквално плачеше како мало дете, не можеше да зборува.
Тој го потврди своето заминување од Барселона на емотивната прес-конференција на „Камп ноу“, на која постојано плачеше.

-Направив се што можев, дури и се согласив да се симне мојата плата за 50 проценти, рече Меси.
Но и тоа не беше доволно. Не можеше ништо да се направи да останам, а многу сакав да останам. Лани на пример не сакав и тоа јавно го кажав, сега сакав да останам, неколку пати повтори Меси.
Меси е принуден да ја напушти Барселона по 21 година бидејќи клубот поради правилата на шпанското првенство не може да си го дозволи договорот кој претходно бил постигнат.
„Јас и моето семејство бевме убедени дека ќе останам овде, дома. Јас со ова завршувам со овој клуб и почнувам нова приказна.
Да, ова е еден од најтешките моменти за мене. Не сакав да го напуштам клубот и ова е момент што не го очекував. Лани сакав да си одам, сега сакав да останам.
Ми се смрзна кр -вта кога ми кажаа дека мора да си одам. Затоа сум многу тажен и сè уште се обидувам да го прифатам сето ова“, изјави 34-годишниот Меси.
Но ќе се вратам, сигурен сум дека ќе се вратам, рече Меси. Ќе се вратам кога на клубот ќе му биде тешко и ќе му донесам успех, сигурно, ова е мојот дом, рече МЕси.

Тој веќе ги почнал преговорите со ПСЖ, каде што би преминал без обесштетување.
„Тоа е можност, но засега ништо не сум договорил со никого. Неколку клуба се заинтересирани и засега само се разговара“, кажа Меси.

„Л‘Екип“ објави дека Меси вечерва или утре ќе има леккарски прегледи во Париз, а новинарот Диего Монроиг откри дека ПСЖ ја резервирал Ајфеловата кула за вторник, што се поврзува со промоцијата на Меси.
Меси ја напушта Барселона по 778 настапи и 672 постигнати гола и со освоени десет титули во шпанското првенство и четири во Лигата на шампионите меѓу вкупно 35 трофеи.
„Ја завршувам мојата кариера овда со големо количество на трофеи. Предложив да ми ја намалат платата за 50%, но клубот има огромен долг и не беше возможно да останам“, заклучи Меси.

 

Previous articleЗоран Заев повторно се огласи од Берово, по соопштението на опозицијата дека ја напуштил државата
Next articleФилипче објасни за каде нема да важат мерките за неимунизирани од 16 август