Home News По најавата на мерките од 16, вчереа и денес редици и турканици...

По најавата на мерките од 16, вчереа и денес редици и турканици за имунизација

Вчера и денес се случуваат невидени турканици пред вакциналните пунктови во скопските поликлиники откако во саботата вечер Владата најави дека од 16 август ќе треба доказ за вакцинација за влез на настани со над 30 луѓе, вклучувајќи ги и угостителските објекти.
Салата „Борис Трајковски“, каде што се спроведуваше масовна вакцинација, од почетокот на месецов не работи како вакцинален пункт, па во Скопје како места за вакцинирање останаа поликлиниките „Јане Сандански“, „Букурешт“ и „Чаир“.
Во текот на вчерашниот ден имаше огромна гужва до затворањето на поликлиниката „Јане Сандански“ во 19 часот, а истата гужва продолжи и утринава пред 8 часот.

Пред поликлиниката имаше 200-300 луѓе, по што персоналот направи посебни списоци за примање прва и втора доза.
Медицински сестри и лекар излегоа надвор и ги вакцинираа граѓаните дојдени за прва доза, додека внатре се примаа оние за втора доза. Пред поликлиниката е присутна полиција, но не успева да воведе ред.
Паралелно со вакцинацијата без закажување се одвива и ревакцинацијата на децата од 12 до 16 години, за кои вакцината на „Фајзер“ кај нас беше одобрена минатиот месец.
Од Министерството за здравство утринава соопштија дека во текот на вчерашниот ден е забележан значително зголемен интерес за вакцинација помеѓу граѓаните.
„На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 543.597 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.030 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 17.679 граѓани.
Во државата вкупно се аплицирани 982.645 дози вакцини, а ревакцинирани се 439.048 граѓани“, велат од Министерството за здравство.
Previous articleНајмоќните жени се родени во овој хороскопски знак
Next articleГерманија оди чекор понапред во настојувањето што повеќе луѓе да се имунизираат – се размислува да се укинат бесплатните тестови