Home Live Познатата Холивудска актерка откри дека има тешко заболување: Ве молам за приватност

Познатата Холивудска актерка откри дека има тешко заболување: Ве молам за приватност

Познатата американска актерка Кристина Еплгејт преку Твитер откри дека боледува од мултиплекс склероза.

Мултиплекс склерозата е невродегенеративна и автоимуна болест во која имунолошкиот систем ја напаѓа заштитната обвивка или миелинот што ги покрива нервите, што доведува до нарушена комуникација помеѓу мозокот и остатокот од телото.

– Пред неколку месеци ми беше дијагностицирана мултиплекс склероза. Беше необично патување, но имав голема поддршка од пријателите и познаниците кои исто така ја имаат таа дијагноза.

Беше тешко патување. Но, како што сите знаеме, патот продолжува. Освен ако не го блокира некој ш ****, напишала таа.

– Како што вели еден од моите пријатели со МС. Да се ​​разбудиме и да направиме одредени активности. И тоа го правам. Од таа причина, сега ве молам за приватност додека минувам низ ова, рече таа.

На холивудските актерки Селма Блер и Џејми-Лин Сиглер им била дијагностицирана мултиплекс склероза пред неколку години.

Аплгејт е најпозната на домашната јавност по улогата во легендарната серија „Брачни води“, и постојано добива номинации за Златен глобус или Еми за серијата „Dead to Me’, ‘Samatha Who?’ и ‘Jesse’, , а за епизодната улога во „Пријатели“ освои Еми.

Мултиплекс склерозата е невродегенеративна и автоимуна болест во која имунолошкиот систем ја напаѓа заштитната обвивка или миелинот што ги покрива нервите, што доведува до нарушена комуникација помеѓу мозокот и остатокот од телото.

Previous articleОпштина Карпош: Лага и дезинформација е дека ќе се руши „Борис Трајковски“
Next articleМеси се огласи од Париз и кажа дека не ќе може вднаш да игра, образложи зошто