Home News Состојбата со вирусот не е добра: Денес 8 упокоени и повторно преку...

Состојбата со вирусот не е добра: Денес 8 упокоени и повторно преку 500 нови позитивни

Состојбата со корона вирусот кај нас, од ден на ден се усложнува. Од понеделник ќе стартуваат мерки кои се очекува да ја забават прогресијата од нови случаи.

Регистрирани се 26 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 6, Гостивар – 4, Куманово, Битола и Берово – по 2, Кичево и Валандово – по 1..

Направени се 5.780 тестови преку: ИЈЗ-194, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-109, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–90, ЦЈЗ Куманово–89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1,

Лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ -9, Институт за микробиологија–82, Жан Митрев (Филип Втори)-82, Авицена-393, Биотек-169.

Систина-84, лабораторија Лаор-702, Синлаб-50, Ремедика-18, Плодност–29, Генеа – 11, Никоб лаб-861, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.592.

Досега во земјата се направени 1.033.882 тестирања на ковид-19..

Од почетокот на коронакризата во земјава се регистрирани 159.269 ковид позитивни, оздравени се 150.613, по чина 5.521, а активни се 3.135 болни.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 69879, Активни 1053, Куманово 9114, Активни 193, Прилеп 8359, Активни 28, Тетово 8127, Активни 755, Битола 6395, Активни 75, Гостивар 5583, Активни 370, Велес 5498, Активни 21

Кавадарци 5189, Активни 31, Охрид 5088, Активни 67, Штип 4983, Активни 18, Струмица 4220, Активни 88, Струга 3050, Активни 67, Кочани 2823, Активни 27, Кичево 2771, Активни 161, Гевгелија 2199, Активни 2

Неготино 2184, Активни 0, Свети Николе 1536, Активни 9, Ресен 1242, Активни 8, Крива Паланка 1229, Активни 2, Радовиш 1183, Активни 19, Берово 1053, Активни 18
Дебар 1025, Активни 71, Делчево 977, Активни 3, Виница 898, Активни 12

Пробиштип 791, Активни 2, Валандово 681, Активни 11, Богданци 494, Активни 0, Крушево 490, Активни 0, Демир Хисар 400, Активни 0, Демир Капија 398, Активни 2, Кратово 377, Активни 0.

Македонски Брод 372, Активни 13, Пехчево 279, Активни 8 Мак.Каменица 250, Активни 1, Дојран 132, Активни 0.

Во изминатото деноноќие, направени се 5.780 тестови, а регистрирани се 588 нови случаи, вели Министерството за здравство. Позитивни се 10 отсто од тестираните, што е драматичен скок од пред 10 дена кога беше 1,5 отсто.

Поч инати се 8 лица и тоа по 2 лица од Тетово (66 и 72) и Гостивар (67 и 72), по едно лице од Скопје (65), Прилеп (51), Кичево (74) и Велес (65). Од починатите лица само едно лице е починато во домашни, а останатите 7 лица во болнички услови.

Нови случаи се регистрирани во: Скопје – 230, Тетово – 101, Гостивар – 82, Кичево – 48, Дебар – 17, Охрид и Струмица – по 16, Куманово – 15, Струга –11, Битола – 8, Кавадарци и Свети Николе – по 6, Радовиш и Берово – по 5, Велес и Валандово – по 4, Штип и Виница – по 3, Ресен и Македонски Брод – по 2, Прилеп, Кочани, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Previous articleНајчевска му одговори на Груби, кој вели: “Ништо лошо не и се случи на Северна Македонија од вработувањето на Албанците во државната администрација
Next articleДаниела Темелковска монотонијата си ја разбива во двор со комшијата (ВИДЕО)