Home News Денес уште полошо од вчера – галопирачки раст на нови случаи, но...

Денес уште полошо од вчера – галопирачки раст на нови случаи, но и на упокоени

Состојбата со корона вирусот, овојпат како резултат на Делта сојот, од на ден се усложнува.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на по чин ати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746.

Во најновиот извешта денес, се регистрирани 22 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Куманово – 5, Тетово – 4, Гостивар – 2, Струмица, Битола и Кочани по еден..
Направени се 5.390 тестови преку: ИЈЗ-197, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-36, ЦЈЗ Тетово–99, ЦЈЗ Куманово–88, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 4,
ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–1, Жан Митрев (Филип Втори)-149, Авицена-295, Биотек-248, Систина-102, лабораторија Лаор-584, Синлаб-89, Ремедика-10, Плодност–32, Генеа – 7, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.261.
Досега во земјата се направени вкупно 1.039.272 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.908 бројката на оздравени пациенти е 150.635, на починати е 5.527, а бројот на активни случаи изнесува 3.746.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 70.093, активни 1.257, Куманово 9.148, активни 222, Прилеп 8.365, активни 34, Тетово 8.242, активни 864, Битола 6.412, активни 90, Велес 5.506, активни 29,

Гостивар 5.683, активни 467, Кавадарци 5.195, активни 37, Охрид 5.096, активни 75, Штип 4.988, активни 23, Струмица 4.257, активни 124, Струга 3.066, активни 83, Кочани 2.826, активни 29, Кичево 2.803, активни 193, Гевгелија 2.199, активни 2,
Неготино 2.185, активни 1, Свети Николе 1.536, активни 9, Ресен 1.247, активни 13, Крива Паланка 1.230, активни 3, Радовиш 1.185, активни 21, Берово 1.059, активни 24, Делчево 979, активни 5, Д

ебар 1.035, активни 81, Виница 899, активни 13, Пробиштип 791, активни 2, Валандово 685, активни 15, Богданци 494, активни 0, Крушево 490, активни 0,
Демир Хисар 400, активни 0, Демир Капија 399, активни 3, Кратово 377, активни 0, Македонски Брод 377, активни 18, Пехчево 279, активни 8, Македонска Каменица 250, активни 1 и Дојран 132, активни 0.

Во најновата ковид-статистика регистрирани се 639 новозаболени со ковид-19, починати се 6 лица, додека како оздравени се 22 пациенти, информира Министерството за здравство.
Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на ковид-19:

Скопје – 218, Тетово – 113, Гостивар – 99, Струмица – 37, Куманово – 34, Кичево – 32,

Битола – 17, Струга – 16, Дебар – 9, Велес и Охрид – по 8, Прилеп ,Кавадарци и Берово – по 6, Штип ,Ресен и Македонски Брод – по 5, Валандово – 4, Кочани – 3, Радовиш и Делчево – по 2, Неготино, Крива Паланка , Виница и Демир Капија по еден.
Пријавени се 6 поч инати лица: по 2 починати лица од Скопје (75 и 76) и Тетово (53 и 77), по едно починато лице од Гостивар (58) и Битола (79). Сите починати лица се починати во болнички услови.

Previous articleОд новите хоспитализирани – најчесто се мажи, а две причини се заеднички за скоро сите: Еве каква е состојбата во Србија
Next articleКоја ЦАРИЦА: Цеца заработи преку 700 илјади евра за само 4 часа од оваа песна