Home News Се огласи д-р Андреј од Берлин со убави вести – Еве кога...

Се огласи д-р Андреј од Берлин со убави вести – Еве кога очекува да се врати животот во нормала

Состојбата со вирусот во регионот, но и во нашата земја, секојдневно се усложнува.
Се чини дека раздвиженоста на луѓето кои патуваа на различни дестинации, користејќи го својот годишен одмор, придонесе за зголемување на бројот на нови позитивни, кои вчера ја надмина и бројката од 600.

Дали имаме причина да бидеме загрижени поради новата, Делта варијанта, одговор дава директорот на лабораторијата за истражување на заразни болести во Берлин, д -р Андреј Трампуж.
„Вистина е дека овој вирус се шири побрзо и дека антителата не се толку ефикасни во оваа варијанта. Но, сите вакцини на пазарот штитат од тешки и фатални последици, така што ние се уште имаме добро оружје, тоа е вакцината и што е можно повеќе луѓетреба да се имунизираат.
Сепак, оваа варијанта не е многу поопасна од алфа сојот. Оние кои се вакцинирани може да се заразат, но нема да имаат тешка форма на инфекција. На пример, од сите оние што ги имаме сега во болница, тие се сите оние кои не се вакцинирани.
Вчера имавме 10 упокоени на клиниката, сите беа невакцинирани.

Короната мутира и станува поотпорна, а докторот објаснува дека вирусот всушност бара невакцинирани луѓе.

„Вирусот не е попаметен, тој бара луѓе кои не се вакцинирани, така што ова е сега пандемија на невакцинираните. Се уште сме во трка со времето, колку помалку вакцинирани има, толку повеќе нови варијанти на вирусот ќе се создаваат”
Д -р Трампуж, исто така, верува дека ламбда вирусот нема да предизвика големи проблеми во Европа, поради големиот број вакцинирани.

„Ламбда за прв пат се појави во Перу, каде што немаа никакви вакцини, и се прошири многу брзо. Така, ги собра оние мутации кои претпочитаа вирусот да се шири побрзо.
Не мислам дека вирусот на ламбда ќе биде голем проблем во Европа, бидејќи веќе имаме 50-60 проценти имунизирани, но сигурно ќе има нови варијанти, кои може да доаѓаат од Африка, каде што има помалку од 2 проценти вакцинирани“.

На прашањето која вакцина е најдобра, овој експерт вели – која било.
„Секоја вакцина е подобра отколку воопшто да не се вакцинира, секој што не се вакцинира ќе се зарази порано или подоцна. Студиите велат дека сега ако ги измешаме вакцините, имунитетот е уште подобар.

Прво ја примив АстраЗенека, потоа Фајзер и оваа заштита е малку подобро, но тие разлики не се важни, важно е да се вакцинираме. Сите вакцини штитат 99 проценти од сериозните болести, така што секоја вакцина е добра “.
Д -р Трампуж вели дека третата доза веќе се аплицира во Германија, но тој посочува дека можеби ќе ни треба четврта, петта…

„Во Германија, ние веќе ги вакцинираме со третата доза сите оние кои ја примиле втората доза пред шест месеци, со цел да бидат подобро заштитени. Приоритет е прво да примиме две дози, ние исто така ги вакцинираме оние што ја надминаа короната пред шест месеци можеби.
Д -р Трампуж, исто така, одговори на прашањето што не интересира сите – дали се ближи крајот на пандемијата?

„Имаме многу подобра ситуација сега, отколку минатата година, бидејќи имаме не само вакцини, туку и тестови.

Мораме брзо да реагираме на нови случаи, ќе продолжиме да носиме маски, но следната година очекувам да биде крајот на пандемијата. Најверојатно ќе се врати во нормала животот, освен за оние кои не се имунизирани.
Веројатно ќе бидат една група од 10 проценти кои нема да имаат толку слобода, најверојатно нема да можат да патуваат или да одат на некои настани”.

Previous articleЌе извиси ли Коце за град Скопје? Од партијата велат уште е рано и ги демантираат написите во медиумите
Next articleМНОГУ СИ ЛИЧАТ: Лазе Бараков објави ФОТО од ќерка му и напиша: Фала Богу што не тргна по мојот пат