Home Live Една од најпознатите ЈУ пејачка со години го криеше вистинското име –...

Една од најпознатите ЈУ пејачка со години го криеше вистинското име – еве како всушност се вика

Хрватската пејачка Дорис Драговиќ секогаш била обожавана од македонската публика како и во цела бивша Југославија.
Подоцна , таа одржуваше ретки, но многу убави концерти, секој подготвен како докторат. Некогашната миленичка на целата држава го прослави својот 60-ти роденден.

Како девојка, таа навистина сакаше да биде учителка, а исто така ја привлекуваше и балетот. Потоа гласно пееше во осаменоста на нејзината соба. Нејзини идоли беа Тереза ​​Кесовија, Габи Новак и Арсен Дедиќ..
Таа се приклучи на групата „Море“ во раните осумдесетти, а во 1986 година започна соло кариера. Вратата на славата ширум и ја отвори Зринко Тутиќ, а Дорис се упати директно кон престолот.

Зринко направи седум албуми за неа, во низа платински тиражи, освен ЦД-то „Твоја у души“, кое беше дијамантско.
Тутиќ беше со ена од самиот почеток на нејзината кариера, а во 1986 година, ѝ ја напиша песната „Жељо моја“ со која Дорис замина на Евровизија.

Берген, на Евровизија во Дорис го освои 11 место. Тогаш медиумите пишуваа дека е родена е вистинска ѕвезда на поранешната држава. Кралица!
Таа го повтори патувањето на Евровизија во 1999 година со друг поп-волшебник. Тончи Хуљиќ ѝ ја напиша „Марија Магдалена“. Тие беа четврти, иако беа главни фаворити за победа.

Во меѓувреме, во 1995 година, Дорис сними уште еден хит со Младен Бодалац – „Бакља Иванска“. Од 1986 до 2002 година, скоро редовно, еднаш годишно, Дорис издаваше албуми.
Победи во 1995 година на Задарфест со песната „Ти“, а три години, во 1994, 1995 и 1996 година победи на фестивалот Мелодии на хрватски Јадран со песните „Ово е наша крв“, „Једина“ и „ Врати се “.

Во 1997 година, таа распродаде три концерти во Лисински во Загреб. Меѓу нејзините хитови, најпознати се „Жељо моја“, „Тужна је ноќ“, „Дајем ти срце“.
Медумите дури откако заврши оваа романса, многу години потоа открија дека беше во голема љубов со Хари Мата Хари. тој тогаш беше пред развод, тоа била љубов што траела неколку години, а Дори дури и се појавила во еден негов спот.

Таа се омажи за ватерполистот Марио Будимир во 1990 година, а во септември истата година го роди синот Борна. Ниту една врска меѓу две јавни личности не била придружена со толку симпатии во медиумите и јавноста. Слики од навивачката Дорис на трибините имаше насекаде.
Во тоа време Дорис беше прогласена за кралица на Торцида, навивачите на ФК Хајдук. Таа ја загуби титулата десет години подоцна кога на новогодишната ноќ му запеа на црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ.

По враќањето, таа не се појави во јавноста неколку месеци, а нејзиното прво појавување, на натпреварот на Хајдук, заврши неславно. Рев олтираните обожаватели на Торцида јавно ја навр -едуваа за нејзиното лицемерие, се одрекуваа од неа преку весниците и засекогаш ја симнаа од тронот.
Шок- от на нацијата беше толку голем што само неколку недели, откако по чина првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман во декември 1999 година, Дорис како најголема ѕвезда, член на ХДЗ и кралица на Торцида, чуваше почесна стража кај неговото обезбедување. Еден од ретките кој не ѝ сврте грб беше композиторот Зринко Тутиќ.
– Нема жената каде да пее, таа не сака да пее на селски настани! Сега таа имаше прекрасен концерт, таа пее одлично. Го разбирам тоа, имате скоро 60 години и си велите: ‘Нема да пеам на примитивни места. На крајот, нема места за пеење, нема такви места – рече Зринко.

Една од најпознатите пејачки од поранешна Југославија, Дорис Драговиќ има сосема друго име во личната карта.
Вистинското име на пејачката која со своите песни ја воодушевува публиката низ целиот регион, како што јавија хрватските медиуми, е Доротеа Будимир.

Previous articleФилипче: Ни утре, ни задутре нема да почнат новите мерки
Next articleБетмен Велит: Она што во Германија чини 50 денари, кај нас се продава за 450