Home Live Ирена и упати порака на најгласната протестантка: Душо, вака земи го микрофонот...

Ирена и упати порака на најгласната протестантка: Душо, вака земи го микрофонот и кажи им на Швајцарците да кинат натписи

Целата јавноста се уште зборува за завчерашниот протест во Скопје поради новите мерки на Владата, а има најмногу коментари иа на социјалните мрежи.
Под мотото „Стоп за присилната вакцинација“ во Скопје се одржа протест на граѓани кои го изразија своето незадоволство од најавените рестриктивни мерки кои треба да стапат на сила од утре, а со кои во угостителските објекти ќе можат да влезат само вакцинираните и оние кои прележале ковид-19 изминатиот месец ипол.
Според присутните на протестот, со новите мерки им се ускратува слободата, се кршат човековите права и се дискриминираат оние граѓани кои не сакаат да се вакцинираат.
– Сите имате избор, бидете слободни, бидете дел од народот. Се кршат човековите права, ова е битка помеѓу злото и доброто, рекоа присутните.

Протестот почна пред Собранието по што продолжи пред Владата“, објави Миа. Протести се одржаа во неколку градови од земјава. Во Скопје протестот се одржа пред Собранието.
Учениците, меѓу кои беа и сопственици и менаџери на угостителски објекти, како и граѓани кои се со став дека со новите мерки се врши дискриминација на граѓаните, носеа транспаренти на кои пишуваше:

„Мое тело – божја сопственост“, „Моето тело е мој избор“, „Заштити ја планетата, отстранија ја елитата“, „Стоп за присилна вакцинација“ и други“, објави Охрид 1.
Владата на денешната седница ќе го разгледа предлогот сите граѓани или странци да имаат сертификат за вакцинација, негативен ПЦР тест или доказ за неодамнешен прележан ко-вид при влез и излез од земјата.
Министерот за здравство Венко Филипче, излезе со таква информација, наведувајќи дека за овој предлог се разговарало на состанокот на Комисијата за заразни болести утрово.
„Утре ќе разговараме за мерката, како и за моментот кога ќе се примени, имајќи предвид дека многу граѓани сега се надвор од земјата“, рече министерот Филипче.

На Фејсбук се рашири објава за една од најгласните протестантки, а тaа според објавите што gi напишаа некои Фејсбук корисници, е од Шварцарија.
Ирена Стојкоска вака ја опиша госпоѓата на Фејсбук, а ние пренесуваме скриншот од нејзината објава.

Previous articleФуркан Салиу: Навредувани сме од вакcеpи, антивакcеpи, пcихопaти и од кого уште не
Next articleПо најавата за кандидатура на Ана Петровска за градоначалник на Скопје, се огласи и Петре Шилегов