Home News Состојбата со вирусот се усложнува, денес преку 20 упокоени лица

Состојбата со вирусот се усложнува, денес преку 20 упокоени лица

Од министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, информираат:
Направени се 7.571 тест преку: ИЈЗ-289, ЦЈЗ Скопје-87, ЦЈЗ Битола-114, ЦЈЗ Прилеп-73, ЦЈЗ Тетово–178, ЦЈЗ Куманово–86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3,
ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–120, Жан Митрев (Филип Втори)-144, Авицена-532, Биотек-394, Систина-129, лабораторија Лаор-612, Синлаб-62, Ремедика-25, Плодност–60, Генеа -5, Никоб лаб-927, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-94, Ројал Медика – 104, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.466.
Досега во земјата се направени вкупно 1.093.646 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 166.741, бројката на оздравени пациенти е 151.692, на починати е 5.632, а бројот на активни случаи изнесува 9.417.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 72267, Активни 3088, Куманово 9603, Активни 595, Тетово 9247, Активни 1668, Прилеп 8463, Активни 120, Гостивар 6807, Активни 1373, Битола 6517, Активни 168
Велес 5586, Активни 99, Кавадарци 5272, Активни 92, Охрид 5271, Активни 248, Штип 5071, Активни 100, Струмица 4603, Активни 429, Струга 3244, Активни 257, Кичево 3170, Активни 475

Кочани 2887, Активни 79, Гевгелија 2229, Активни 32, Неготино 2192, Активни 8, Свети Николе 1573, Активни 41, Ресен 1311, Активни 75, Крива Паланка 1236, Активни 7, Радовиш 1231, Активни 52
Дебар 1163, Активни 168, Берово 1095, Активни 52, Делчево 996, Активни 21, Виница 920, Активни 30, Пробиштип 802, Активни 13, Валандово 706, Активни 28, Богданци 505, Активни 11

Крушево 492, Активни 2, Демир Хисар 406, Активни 6, Кратово 405, Активни 28, Демир Капија 400, Активни 3, Македонски Брод 400, Активни 36, Пехчево 287, Активни 10, Македонска Каменица 250, Активни 1, Дојран 134, Активни 2
Во последните 24 часа се направени 7.571 тестирањe, а регистрирани се 1.074 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 357, Гостивар и Тетово – по 155, Куманово – 74, Кичево – 51, Струмица – 40, Дебар – 20, Струга – 27, Велес – 22, Прилеп – 21, Битола и Штип – по 17, Кавадарци – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 13, Ресен – 11, Охрид и Кочани – по 9, Радовиш, Валандово и Кратово – по 8, Богданци – 6, Берово и Македонски Брод – по 5, Неготино, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 291 оздравен пациент од: Скопје – 81, Гостивар – 80, Тетово – 38, Кичево – 32, Куманово и Дебар – по 12, Радовиш – 7, Битола и Струмица – по 6, Кавадарци и Валандово – по 3, Прилеп, Штип, Свети Николе и Македонски Брод – по 2, Велес, Крива Паланка и Виница – по 1.
Пријавени се 24 почи нати лица: по 6 почи нати лица од Скопје (69г,70г,73г,76г,77г и 79г), 5 поч инати лица од Куманово(59г,60г,67г,69г и 78г), 4 почи нати лица од Тетово (47г,62г 67г и 68г), 3 по чинати лица од Кичево (64г,67г и 77г), 2 починати лица од Гостивар (63г и 74г), по едно починато лице од Валандово (43г), Охрид (61г), Струмица (73г), и Битола (74г).
Сите пациенти се почи нати во болнички услови.

Previous articleГерманија од задутре воведува нови мерки за патници од Македонија
Next articleПознатиот виролог Дростен открива кој во Германија ќе треба да прими трета доза