Home News Д-р Јовановиќ: Два симптома укажуваат на делта сојот на вирусот

Д-р Јовановиќ: Два симптома укажуваат на делта сојот на вирусот

Делта сојот од корона вирусот, полека но сигурно станува доминантен во сите земји од Европа, па и на Балканот.
Во Србија, околу 90 проценти од пациентите со симптоми на Ковид-19, од кои е земен примерок, имаат вирус на делта, изјави вчера вирусолог и член на Кризниот штаб Тања Јовановиќ и оцени дека е неопходна ревизија на мерките поради зголемување на бројот на нови пациенти.
Јовановиќ, кој е и професор на Медицинскиот факултет, за Радио Белград изјави дека епидемиолошката состојба во Србија не е стабилна, особено ако ги имаме предвид податоците за зголемувањето на бројот на заразени лица секојдневно.
Како што изјави таа, таквите околности бараат ревизија на мерките за борба против корона вирусот, но и нивна построга контрола.

Таа посочи дека вирусот на делта или индиски корона вирус во моментов е доминантен во Србија и дека се очекува оваа варијанта да стане доминантна во септември, но посочи дека непочитувањето на мерките за епидемија доведе до негово брзо ширење.
Јовановиќ забележува дека сите нови варијанти на коронавирус, во однос на првичниот вирус Вухан, имаат способност полесно да се пренесат од болен на здрав човек, така што варијантата на делта на вирусот има 70% побрз пренос во споредба со Британска или алфа варијанта, пренесува Пинк.
Според неа, новите варијанти на вирусот се шират побрзо, тие доведуваат до промена на клиничката манифестација на инфекцијата, влијаат на промената на терапијата, како и веродостојноста на дијагностичките тестови што се користат за дијагностицирање на ковид -19.
Таа забележува дека видовите на делта се почести кај младите, невакцинирани луѓе, дека клиничката слика започнува со главоболка и треска, дека нема карактеристични симптоми како што се губење на вкусот и мирисот, но дека сеуште може да се развие целосна клиничка слика за ковид -19 , што бара хоспитализација.
Непочитување на анти-епидемиските мерки-првенствено неносење маска и неодржување на потребната физичка дистанца, но и апстрахирање на фактот дека постои Ковид 19, како и бројни патувања, одморите се фактори кои влијаеле да ја загубиме контролата врз епидемијата и влезе во четвртиот бран, изјави Јовановиќ.
Вакцините се 90 проценти ефикасни

Таа посочи дека вакцините што се користат во Србија имаат ефикасност од над 90 проценти, што покажува дека тие се многу сигурни.

Како што додаде таа, сите вакцини што се користат во Србија се ефикасни против постојните соеви.
Како што објасни, тие штитат од сериозни форми на инфекција и хоспитализација, но, во апсолутна смисла, тие не штитат од инфекции предизвикани од нови соеви на вирусот.

Според неа, фактот дека луѓето кои примиле две дози од вакцината не се загрижени затоа што, како што наведува, ниту една од вакцините, дури ни таа против Ковид-19, не покажува апсолутна ефикасност.
Јовановиќ наведува дека третата доза од вакцината се препорачува, пред с, за лица со оштетен имунитет, кои страдаат од најтешките форми на болеста – ова го зајакнува нивниот имунитет.

Previous articleПознатиот виролог Дростен открива кој во Германија ќе треба да прими трета доза
Next articleФилипче подобјасни за да нема забуни – еве клку од имунизираните се заразиле или завршиле во болница