Home News Еве како Путин ја испрати во пензија Меркел Ангела (ВИДЕО)

Еве како Путин ја испрати во пензија Меркел Ангела (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин, ја искористи можноста да остави впечаток кај германската канцеларка во заминување за време на нејзината проштална посета на Москва.
Овој пат, рускиот претседател, кој вообичаено не изразува емоции за време на државните состаноци, и подари на Меркел букет розови цвеќиња.

Иако темите за разговор се тешки, особено поради кризата во Авганистан, која го засега целиот свет, за време на состанокот, беа снимени фотографии од прилично срдечен разговор меѓу двајцата државници.
Германската канцеларка Ангела Меркел побара продолжување на дијалогот со Русија денеска во Москва, и покрај „длабоките несогласувања“.

„Дури и ако имаме длабоки несогласувања, разговараме едни со други и тоа треба да продолжи“, рече Меркел во Кремљ, која ја напушта функцијата оваа есен.
Путин рече дека средбата со германската канцеларка не треба да биде само проштална посета, затоа што за многу работи се уште треба да се разговара.

На почетокот на состанокот, германската канцеларија не го спомена рускиот опозиционер Алексеј Навални, иако денес е точно една година од труењето на еден од најголемите противници на Кремљ.
Навални потоа беше во коматозна состојба префрлен во Германија на лекување, а тамошните научници открија дека тој бил отруен од новичок, нервен агенс произведен од Советскиот Сојуз. Русија ги отфрли обвинувањата дека е вмешана во труење и ја критикуваше Германија за русофобија.
Путин никогаш не ја спомна Меркел во аферата со Навални и секогаш внимаваше да не ја нападне германската канцеларка која ја познава од 2005 година кога таа дојде на власт.

Германија “останува еден од нашите главни партнери, во Европа, во светот и во с everything. И особено благодарение на вас”, му рече Путин на канцеларката.
Германија “останува еден од нашите главни партнери, во Европа, во светот и во се. И особено благодарејќи на вас”, и рече Путин на канцеларката.

Пред состанокот во Кремљ, Ангела Меркел положи венец на гробот на непознатиот советски војник убиен во Втората светска војна.
Путин и Меркел одржаа заедничка прес -конференција во текот на денот, а на состанокот се разговараше за ситуацијата во Авганистан, Либија, Украина, Белорусија и билатералните односи.

По повод последната официјална средба меѓу двајцата државници, агенцијата АП објави фотографија од Путин и Меркел од 26 април 2006 година.
Таа фотографија е направена за време на отворањето на германско-рускиот самит во научната библиотека во Томск, 3.500 километри источно од Москва, во Сибир.

Оваа фотографија е документ за историјата на периодот што беше обележана во политичка смисла од Меркел и Путин.
Извор: Во Центар

Previous articleТрифун Костовски: Што е ова, демократија или анархија?
Next articleСе бараат нови мерки со кои Македонците од дијаспората полесно би влегувале во земјата