Home News Денес црн ден во Македонија – од вирусот се упокоија 27 луѓе

Денес црн ден во Македонија – од вирусот се упокоија 27 луѓе

Од почетокот на епидемијата во Македонија вкупната бројка ковид-дијагностицирани лица изнесува 169.202, оздравени се 152.465 пациент, а починати се 5.695. Бројот активни случаи изнесува 11.042.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно):
Скопје 73224, Активни 3829, Куманово 9761, Активни 708, Тетово 9494, Активни 1791, Прилеп 8497, Активни 142, Гостивар 7087, Активни 1467, Битола 6551, Активни 189, Велес 5618, Активни 123
Охрид 5335, Активни 294, Кавадарци 5304, Активни 113, Штип 5111, Активни 126, Струмица 4759, Активни 539, Струга 3321, Активни 325, Кичево 3287, Активни 546, Кочани 2910, Активни 95, Гевгелија 2240, Активни 43
Неготино 2199, Активни 13, Свети Николе 1595, Активни 59, Ресен 1327, Активни 87, Радовиш 1247, Активни 63, Крива Паланка 1240, Активни 8, Дебар 1219, Активни 198, Берово 1105, Активни 52

Делчево 1001, Активни 23, Виница 927, Активни 30, Пробиштип 805, Активни 16, Валандово 716, Активни 31, Богданци 512, Активни 18, Крушево 502, Активни 12, Кратово 417, Активни 40
Демир Хисар 409, Активни 9, Македонски Брод 407, Активни 37, Демир Капија, Активни 400 3, Пехчево 287, Активни 7, Македонска Каменица 254, Активни 5, Дојран 134, Активни 1.

Во последните 24 часа со направени 3.022 тестираа регистрирани се 333 нови случаи на зараза со коронавирусот, додека како последица од компликациите предизвикани од билеста Covid-19 починаа 27 лица, соопшти во понеделникот Министеството за здравство.
Новите коронаинфекции според градови се регистрирани во Скопје – 206, Гостивар – 33, Куманово – 19, Кичево – 13, Струга – 10, Струмица и Дебар – по 9, Прилеп – 7, Тетово, Кавадарци и Охрид – 5, Битола, Кочани и Свети Николе – по 2,
Велес, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.Регистрирани сe 367 оздравени пациенти од: Гостивар – 84, Тетово – 66, Скопје – 61, Струмица – 30, Куманово – 23, Кичево – 19, Охрид – 14,

Дебар – 11, Прилеп – 7, Струга и Битола – по 6, Штип – 5, Радовиш, Македонски Брод, Виница и Валандово – по 4, Кавадарци, Кочани, Свети Николе, Велес и Ресен – по 3, Крива Паланка – 2, Неготино и Дојран – по 1.
Од пријавените 27 поч инати 8 се од Скопје (54г,62г,64г, 64г,64г,65г, 69г, и 70г), 4 поч инати лица од Гостивар (53г,65г ,72г и 83г), по 3 по чи нати лица од Тетово (60г,70г и 76г), Куманово (67г,72г и 73г), Кичево (68г,68г и 82г), по едно поч инато лице од Струмица (68г), Дебар (84г), Прилеп (69г), Струга (71г), Битола (56г), и Свети Николе (55г).
Од вкупно пријавените, 3 лица се починати во домашни, а 24 лица се починати во болнички услови.

Previous articleЛевица на Апасиев му одговори на Латас, но упати прашања и до Јанко Бурек и Јани „Алфа“
Next articleХрватските стручњаци зборуваат исто како Филипче – еве кај кого се губат побрзо антителата