Home Live Имаше две вонбрачни деца и една ќерка од бракот со жената чиешто...

Имаше две вонбрачни деца и една ќерка од бракот со жената чиешто име никогаш во јавност не го изговори

Милан Лане Гутовиќ е роден на 11 август 1946 година во белградската населба Умка, а од овој свет си замина денеска на Военомедицинската академија во Белград.

Овој српски актер кој се прослави со улогата на Среќко Шојиќ во филмската серија „Тесна кожа“ и серијата „Бела лаѓа“.
Тој имаше проблем со белите дробови како пост Ков-ид компликации. За неговиот приватен живот всушност се знаеше многу маклу.

Родителите на Лане беа просветни работници. Тој има постара сестра, Бојана, за која вели дека до самиот крај уште ја штитеше.
Сакал да се запише на Природно -математичкиот факултет, но се обидел на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, каде веднаш бил примен. Негови професори беа: Миња Дедиќ, Миленко Маришиќ и други. Тој беше оженет и има ќерка Милица.
Тргнала по патот на нејзиниот татко, а покрај актерството се занимава и со балет. На крајот на 2016 година, Милица се породи, па актерот стана дедо.
Повеќе од една деценија, тој беше во вонбрачна врска со Билјана Кнежевиќ, балерина во театарот Теразија. Со мајката на Милица тој се разведе пред повеќе од 30 години а нејзиниото име никогаш јавно не го изговори.
Со Билјана пак, неговата неформална втора сопруга, ги има синовите Јанко и Спасоје. Минатата година, тој беше ангажиран во производството на гумени предмети петнаесет години.
Сакаше да отвори театарско кабаре, но не го стори тоа затоа што немаше материјална поддршка. Тој одби голем број проекти бидејќи не сакаше да соработува со колегите што не му се допаѓаат.

Неговиот татко бил историчар и го научил да го анализира времето во кое живеел. За себе рече дека приватно не е толку забавен како на сцената и дека сака да молчи.
Тој не даваше совети лесно и уживаше во осаменоста. Затоа, многумина го сметаа за арогантен. Сакаше да се занимава со занимање во кое нема да има многу контакт со луѓето, но се одлучи за глума во која беше одличен.

Тој никогаш не бил член на ниту една политичка партија. Тој беше носител на листата на ДСС во општина Вождовац, но откако ја доби власта, не беше политички ангажиран.
Тој веруваше дека има многу Шоичи во српската политика кои изговараат сличен текст и го потсетуваат духовно на ликот кој го глумеше.

Минатата година тој беше претседател на Асоцијацијата на уметници и предложи националните пензии да бидат 1.000 евра, но нивниот износ е преполовен.
Актерот сакаше животни, и извесно време одгледуваше патки, кози и кокошки во својот двор. Неговиот омилен комичар беше Милош Жутиќ. Во слободно време, тој гледаше емисии чија тема е природата и историјата.

Со задоволство одеше на риболов и во кафулиња каде што се слушаше тивка музика. Во 2016 година, тој доби фреска со неговиот лик изработена од уметникот Андреја Јосифовски.
Previous articleСтефан Богоев Богац нема да биде повеќе градоначалник на Карпош: На анкетите бев убедливо прв, но одлучив да не се тркам
Next articleНа враќање од одмор во Грција ни пишаа казна 700 евра и ни ги зедоа таблиците – сега не ги враќаат, не можеме да се вратиме