Home News Мерките вродија со плод – силниот бран е запрен, кривата оди надолу

Мерките вродија со плод – силниот бран е запрен, кривата оди надолу

Досега во земјата се направени вкупно 1.145.081 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 174.667, бројката на оздравени пациенти е 154.698, на по чинати е 5.842, а бројот на активни случаи изнесува 14.127.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 75239, Активни 5214, Куманово 10113, Активни 896, Прилеп 8602, Активни 232, Тетово 10099, Активни 2042, Битола 6667, Активни 254, Велес 5731, Активни 212, Гостивар 7503, Активни 1394

Кавадарци 5419, Активни 197, Охрид 5478, Активни 408, Штип 5212, Активни 187, Струмица 5085, Активни 698, Струга 3530, Активни 507, Кочани 2971, Активни 125, Кичево 3518, Активни 636, Гевгелија 2284, Активни 82

Неготино 2228, Активни 39, Свети Николе 1654, Активни 106, Ресен 1380, Активни 118, Крива Паланка 1264, Активни 29, Радовиш 1316, Активни 111, Берово 1116, Активни 36, Делчево 1034, Активни 50

Дебар 1293, Активни 232, Виница 947, Активни 37, Пробиштип 833, Активни 43, Валандово 737, Активни 42, Богданци 521, Активни 27, Крушево 513, Активни 23, Демир Хисар 411, Активни 11

Демир Капија 401, Активни 3, Кратово 446, Активни 57, Македонски Брод 431, Активни 57, Пехчево 291, Активни 6
Македонска Каменица 265, Активни 15, Дојран 135, Активни 1..

Се чини дека мерките кои ги предвидоа здравствените власти, вродија со плод. Бројките се драстично паднати и денес процентот на нови позитивни е само нешто над 10 посто.

Во последните 24 часа се направени 7.452 тестирањe, а регистрирани се 978 нови случаи на КОВИД-19 во Скопје – 405,Тетово – 72, Струмица – 66, Куманово – 55, Гостивар – 48, Кичево – 40, Штип – 37, Струга – 31, Охрид – 28, Битола – 27, Прилеп – 25, Велес – 24, Кавадарци – 21, Дебар – 17, Радовиш – 13,

Ресен и Пробиштип – по 8, Кочани, Свети Николе и Кратово – по 7, Неготино – 6, Македонска Каменица – 5, Делчево и Виница – по 4, Гевгелија и Берово – по 3, Богданци и Македонски Брод – по 2, Крива Паланка , Валандово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 524 оздравени пациенти од: Гостивар – 155, Скопје – 129, Тетово – 64, Струмица – 43, Кичево – 38, Куманово – 27, Битола – 14, Кавадарци – 11, Штип – 8, Велес – 5, Кочани ,Свети Николе и Кратово – по 4, Гевгелија, Дебар и Виница – по 3, Радовиш – 2, Прилеп, Неготино, Ресен, Крива Паланка, Делчево , Валандово и Дојран – по 1.

Направени се 7.452 тестови преку: ИЈЗ-305, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-87, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово –79, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-9, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 3, ГОБ 8-ми Септември-1, Институт за микробиологија–255, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Авицена-440, Биотек-580, Систина-155, лабораторија Лаор-742, Синлаб-68, Ремедика-0, Плодност–107, Генеа -4, Никоб лаб-990, ВФВ Медикал-120, Ели Медика-186, Ројал Медика –110, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.839.

Пријавени се 24 поч инати лица: 6 почи нати лица од Скопје ( 82г, 74г, 69г, 65г, 63г, 57г), 4 по чинати лица од Тетово ( 68г, 59г, 58г, 39г), 3 почи нати лица од Струмица ( 73г, 67г, 65г),по 2 поч инати лица од Велес(78г и 39г) ,

Гостивар (64г и 64г) и Охрид (74г и 70г), и по едно поч инато лице од Куманово (73г), Битола (70г) , Струга (57г) ,Кочани (79г) и Дебар (77г). Сите пријавени лица се почи нати во болнички услови.

Previous articleСите пренесоа дека Данска ги укинува сите мерки против вирусот, но никој не кажа зошто
Next articleКолозова: Мењај Филипче, мењај советници. Донеси го Харис Бабачиќ, увези знање оти – не знаете како