Home Live Бил многу болен, размислувал дури и да се повлече – Дино Мерлин...

Бил многу болен, размислувал дури и да се повлече – Дино Мерлин раскажа за најголемата криза во својот живот

Дино Мерлин беше гостин на вечерашното ток-шоу на ХРТ „Во свој филм“, во кое разговараше со водителката Тончица Чељуска за неговиот живот и кариера.

Музичарот, кој полни сали низ целиот регион, зборуваше за некои познати детали од неговата кариера, како на пример приказната кога работел во фабрика за кревети.

– За време на паузата, ги запишував стиховите на хартија, а колегите ми се смееја. Им реков дека еден ден ќе ме гледаат на телевизија, дека ќе бидам славен, рече Мерлин.

Tој се присети и на вој ната во Сараево, кое беше под окуп ација повеќе од 1.400 дена.

Тој раскажа и дека гледал како засекогаш си заминуваат неговите колеги, пријатели и менаџер.

„Беше лотарија ако воопшто излезете од таму и да се вратите здрави“, ,рече Мерлин и додаде дека тоа се моменти што не можат да се заборават.

Тој отворено ја осуди агр есијата врз неговата земја и поради тоа беа напишани петиции во Србија против неговите концерти. Како и да е, тој ја наполни белградската арена три пати по ред.

– Знаете, јас сум роден во Стариот град Сараево, а моите први соседи се Срби. Немам предрасуди. Тоа беше една мала група луѓе кои не ги почитуваа фактите и огромното мнозинство покажа што мисли за мене.

За само неколку дена тие купија билети за три сали. Можевме да сториме сè повеќе и повеќе, но тоа беше за таа турнеја, рече Мерлин.

Музичарот откри и дека размислувал да се повлече од сцената кон крајот на 90-тите.

– Ова ќе го кажам за првпат, во еден период од мојот живот бев сериозно бол ен. Имав тешка депр есија, не би посакал на никого.

Се манифестираше така што ништо не ме интересираше, ниту животот ниту ништо околу мене.

Тоа беше периодот кога бев како растение. Тогаш сè ми падна на ум, размислував и за напуштање на музиката.

Но, решив да продолжам и во 2000 година го снимив албумот „Средином“, со кој сум многу горд, изјави Дино Мерлин.

Previous articleД-р Татјана: Цели семејства доаѓаат да се имунизираат, мајки и татковци со деца од 12-та година и поголеми
Next articleОва е најбогатиот македонски фолк пејач – има имот во Македонија, но и во Австралија!