Home Live Д-р Татјана: Цели семејства доаѓаат да се имунизираат, мајки и татковци со...

Д-р Татјана: Цели семејства доаѓаат да се имунизираат, мајки и татковци со деца од 12-та година и поголеми

Имунизацијата против ковид на деца и возрасни, се одржа минатиот месец во спортската сала во Замет во Риека, Република Хрватска. Одговорот бил добар, и од возрасните и од децата, пишува Нови лист.

– Вакцинацијата траеше од утрото до 15 часот, а ние вакциниравме повеќе од 40 деца, претежно постари ученици од основно и неколку помлади средношколци.

Имено, постарите средношколци можеле да бидат вакцинирани порано затоа што вакцинацијата им била одобрена и претходно, но сепак, околу 50 возрасни адолесценти, матуранти и ученици од прва година дојдоа да се вакцинираат.

Значи, матурантите и оние млади луѓе кои беа делумно вакцинирани на почетокот на нивните студии, а некои од нив дојдоа и на втора доза на вакцинација, објасни доц. д-р с.ц. Татјана Шулина, специјалист по училишна медицина од Одделот за училишна и универзитетска медицина при Наставниот институт за јавно здравје од округот Приморје-Горски Котар.

– Очекувавме дека децата од основните училишта сега ќе дојдат на вакцинација затоа што оваа вакцина сега е одобрена за деца на таа возраст. Вакциниравме со Фајзер и дојдоа деца на возраст од 12, 13, 14 години и од разговорот со нив и нивните родители сфативме дека едвај чекаат да бидат вакцинирани.

Секој беше придружуван од своите родители, а некои дојдоа со целото семејство и сите се вакцинираа, мама, тато и деца на оваа возраст – одеднаш.

Слично на тоа, многу родители и други постари членови на семејството биле вакцинирани претходно. Откако беа вакцинирани, сите беа тука уште 15 минути, но никому немаше ништо лошо и секој тргна по својот пат, рече д-р Шулина, додавајќи:

– Многу деца кои беа вакцинирани денес изјавија дека сакаат да бидат сигурни дека нема да заразат никого. Значи, тие веќе имаат вградена свест: тие сакаат да бидат сигурни дека нема да биде носител на вирусот.

Се разбира, никој не нè принудува да сториме нешто, но нема причина да чекаме. Ова е само одличен момент да се подготвиме за новата учебна година за да можеме да ја поминеме без часови на Интернет, за нашите деца повторно да се дружат, а секако и ние возрасните, рече таа.

Јасминка Матица, здравствен работник кој работи во лабораторијата во Здравствениот дом на ПГЦ, дојде со својот 14-годишен син.

– Јас сум здравствен работник, навистина ја ценам науката и знам многу за вакцинацијата. Јас работам во лабораторија каде утврдуваме антитела и гледаме колку имунитет создаваат луѓето кога се вакцинираат.

Од тоа искуство, решивме, односно синот одлучи да се вакцинира. Тој сака да живее нормално, сака да оди на патувања, на патувања, на училиште.

Засега сè уште се препорачува да се вакцинираат деца кои имаат некои хронични заболувања, но и други кои се заинтересирани може да се вакцинираат.

Мојот син нема ништо такво и едвај чекаше да се одобри вакцинацијата со Фајзер и да се вакцинира. На состанокот на родители, училиштето ни даде е-пошта на која можеме да го регистрираме детето за вакцинација и така се пријавивме, објасни Јасминка Матица.

Данијела Грлаш ја придружуваше својата ќерка Кјара, која вчера беше вакцинирана, која наскоро ќе наполни 16 години и на есен ќе започне второ одделение во средно училиште, пишува Нови лист.

– Мислам дека двегодишно онлајн училиште, ограничено движење, дружење, без патувања и многу работи што ги радуваат младите, дека треба да им се дозволи, се навистина повеќе од доволно.

Се надевам дека на есен моето дете конечно ќе може да оди на училиште и да биде со неговата генерација. Конечно, ќе можеме да дојдеме кај нашата баба без маска, ќе можеме да се дружиме како семејство и да бидеме опуштени.

Сметаме дека вакцинацијата е единствениот начин, вистинскиот начин конечно да се запре и да се има младоста што ја заслужуваат, рече туристичката работничка, мајката Данијела Грлаш, секако веќе вакцинирана, како и сите други возрасни членови на нивното семејство.

Previous articleМицкоски: Ќе ја поддржиме Данела – 4 години Скопје стагнира
Next articleБил многу болен, размислувал дури и да се повлече – Дино Мерлин раскажа за најголемата криза во својот живот