Home Live На Лепа Брена ова нема да и се допадне – нејзиниот сопруг...

На Лепа Брена ова нема да и се допадне – нејзиниот сопруг се гледал со принцезата пред да ја запознае неа

Лепа Брена важи за една од најубавите југословенки. Но нејзиниот сопруг Боба исто така важел за голем заводник – толку голем што и принцезата Дајана паднала на неговиот шарм.

Кон крајот на осумдесеттите, покојната принцеза „полуде“ за тогашниот најдобар српски тенисер Слободан Боба Живоиновиќ, дознава Курир.

Лејди Дајана наводно флертувала со Бобa, иако во тоа време беше мажена со принцот Чарлс, а тој со неговата невенчана сопруга Зорица.

Таа често доаѓаше на неговите натпревари, го следеше од обични трибини иако членовите на кралското семејство имаа ВИП ложа само за да биде што е можно поблиску до него.

Тие се запознале во 1987 година, за што сведочи и фотографијата до која дојде српскиот Курир, во која Лејди Ди позира со Боба и неговиот најстар син Филип.

Во таа прилика го од Курир го повикаа Живојиновиќ и отворено го прашаа за Принцезата Дајана.

„Па, нема да зборуваме за тоа (се смее). Не сакам да зборувам за тоа затоа што таа не е веќе со нас. Големо нешто е кога некој како неа ќе дојде на натпреварот за да ве бодри.

Затоа што не се случило некој од кралското семејство да навива за вас од трибините“ – Боба е мистериозен.Го замоливме да ни открие како се сретнале.

„Една недела пред Вимблдон во 1987 година, под нејзино покровителство се одржа хуманитарен натпревар. Јас бев еден од учесниците, покрај неколку други познати тенисери. Тогаш ја запознав Лејди Дајана.

Во првиот разговор, таа ме праша дали сум јас тенисерот кој има најсилен сервис. Таа доби потврден одговор. Следната година се одржа и изложбен натпревар, па таа повторно дојде. Ме праша повторно дали мојот сервис е сè уште добар. Потоа почнавме да се дружиме и да се гледаме. Бевме блиски“ – вели Живојиновиќ.

Му ласкало што ги следеше неговите натпревари од обични трибини.

„Таа навиваше за мене. Ми беше драго што ме поддржа една таква жена. Таа го сакаше начинот на кој играв и се однесував на теренот и сè што оди со тоа. Дајана беше прекрасна личност со која можев да зборувам за обични работи.

Нејзиното величие беше во таа нормална комуникација. Бев изненаден од тоа колку е природна жена. Чест ми е што ја познавам. Нашите долги разговори беа сведени на приказни за секојдневните работи и за нашите деца.

Филип е со возраста како нејзиниот помлад син Хари, така што тие главно беа теми за кои разговараме“ – се сеќава поранешниот спортист.

Да потсетиме, Боба подоцна се разведе од Зорица и се ожени со Лепа Брена во 1992 година, а Лејди Ди се разведе од Чарлс и започна врска со Доди ел Фајед. Дајана и нејзиниот свршеник починаа на 31 август 1997 година, во сообраќајна несреќа, тунел во Париз.

Лејди Ди го запозна синот на Боба, Филип. Тие исто така ги овековечија заедничките состаноци со фотографии, кои сопругот на Брена сè уште ги чува.

„Кога му реков на Филип дека е принцеза, тој ја замислуваше како секое дете, како да е од бајка и во долги фустани. Ништо не му беше јасно. Тој се однесуваше чудно со неа, но таа го разбра уште од мал“ – вели Боба.

Извор: Хаштаг

Previous articleМеѓаши му забележа на Бујар за штипкањето на дечињата
Next articleПознато е колку е поголем ризикот од хоспитализација со Делата сојот, кај неимунизираните