Home Live Познатата докторка Ана Глигиќ раскажа како се cпаcила од вирусот

Познатата докторка Ана Глигиќ раскажа како се cпаcила од вирусот

Една од најпознатите српски докторки, своевремено беше раководител на лабораторијата на Институтот Торлак во ерата на големи сипаници.

Д -р Ана Глигиќ (87), вели дека сегашната епидемиолошка состојба е многу неповолна, бидејќи, пред се, не се знае доволно за вирусот.

Како што објаснува славниот научник, досега е утврдено дека коронавирусот мутирал во осум варијанти, и преку бројот на новозаразени, на респиратор и мртви, може да се види дека секоја наредна варијанта е посилна и посмртоносна од претходната.

Читајќи ги најпрестижните списанија во светот секој ден и следејќи ги параметрите на епидемијата, д -р Глигиќ наведува дека се можни две сценарија за крај на оваа епидемија, чиј крај сеуште не се гледа.

Предвидувам две можности. Или вирусот ќе се задуши, односно мутацијата ќе се обиде да остане на личноста, а веќе нема да се појавуваат нови, и така ќе се задуши со текот на времето.

Сепак, можно е поинакво сценарио. Дека до крајот на годината се појавува нова мутација толку силна што сите се разболуваат.

Се испостави дека овој вирус е непредвидлив и ништо не може да не изненади – вели д -р Глигиќ и посочува дека сега може со сигурност да каже дека вирусот е од природно потекло.

Антиваксарите постојано истакнуваат дека коронавирусот е вештачки направен. Меѓутоа, ако вирусот потекнуваше од лабораторија, ќе беше заклучен.

Немаше да има мутации. А оној што го дизајнираше не само што немаше да го пушти, туку ќе го заклучучеше, објаснува д -р Глигиќ.

Д-р Глигиќ, која успеа да го победи Ковид-19 во март, по 13 дена поминати на кислород, вели дека и таа е една од оние што се заразиле по вакцинацијата.

Според неа, сигурна е дека ја заразила инфекцијата во периодот помеѓу двете дози, и дека фактот што била вакцинирана и го спасила животот.

Треба да ја примам третата доза, но ќе почекам уште малку, бидејќи сум убедена дека создадов многу антитела и силен природен имунитет.

Реално е да се очекува дека ќе се направат нови вакцини во наредните месеци, кои ќе бидат составени од нови соеви на вирусот – заклучува Глигиќ.

Previous articleСпасов: Апасиев не е Ципрас – неговиот жмигавец трепка кон Русија
Next articleФОКУС: Дали Заев најавува оставка ако ВМРО го добие Скопје и други поголеми општини?