Home Live Сопругата на Балашевиќ ѝ подари уникат на внуката Симона, која ќе има...

Сопругата на Балашевиќ ѝ подари уникат на внуката Симона, која ќе има вечен спомен на дедо ѝ

Снимањето на новиот филм „Мегдан“ на младиот уметник и продуцент Алекса Балашевиќ, инспириран од животот на ММА бор ците, треба да започне следната година.

Алекса неодамна го организираше деветтиот спектакл со боречки вештини пред повеќе од 10.000 луѓе во Шабац.

– Ги надминавме сите очекувања, не само продукциски, туку и ТВ правата и публиката на прво место. Цел плоштад, 10.000 луѓе со повеќе од 30 купени права за пренос – ја започна приказната за Алекса за Курир.

Младиот уметник имаше многу нешта против себе, но не сакаше да се откаже.

– Не сакав да поместам ваков огромен настан за целата нација и држава Србија. Имав и повеќе од доволно оправдување, но немав. Желбата да произведам и создадам нешто ново само ме одржува оваа година.

Исчекувањето и трепет пред еден ваков огромен настан ме одржуваше цело ова време, покрај, секако, кастингот за филмот и други работи.

Најмногу ми помогна мајка ми. Таа ја организираше целата машинерија, производството, луѓето како магично стапче. И мојата сопруга Хаџи Николина, сестрите и најблиските. Пред овој настан ги замолив сите да се сретнат со мене и да бидат со мене повеќе отколку што обично барам…

Мислев дека ова ќе биде мое прво б ол но патување без мојот капетан мојот татко, но погрешив, тотално – вели младиот Балашевиќ, додека тој се сеќава на неговиот татко, кој првпат физички не присуствуваше на спектаклот.

Балашевиќ, како последица од вирусот го напушти овој свет на 19 февруари годинава.

Нови Сад наскоро ќе добие музеј посветен на Ѓорѓе Балашевиќ. Идејата потекнува од Институтот за урбанизам и Фондацијата Балашевиќ, а ќе ја спроведе Градската управа за култура на Нови Сад.

Во рамките на Универзитетскиот парк е предвидено да се изгради музеј посветен на починатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ. Музејот ќе се простира на површина од 500 метри квадратни.

Ќе има галериски простор, мултимедијална и меморијална сала како и други простории, а сега се знае како ќе изгледа. Фотографиите ги објави Оливера Балашевиќ.

„Ѝ ветив на Симона дека на нејзиниот роденден, во името на тие „девет свеќи на тортата…“ заедно ќе откриеме на што работевме претходните месеци.

Таа сè уште не го знае значењето на зборот „фондација“, бидејќи не сме стигнале до толку комплицирани зборови.

Но ќе се обидам да и објаснам дека тоа е институција поради која се трудите да правите се што ви е доверено доследно и одговорно, од ден на ден, бидејќи само така може ти биди совршено мирен, и бајка за магичен грав, на пример, да, продолжуваш токму таму каде што таа беше прекината од спиење претходната ноќ…

Фондацијата Балашевиќ е основана во името на Симона и Петра ќерките на Јована Балашевиќ, бидејќи само децата се вистинско наследство, а она што ќе се чува под куполата на Ателје Снова се формули на љубов и добрина како еден вид патоказ поставен од нивниот Ѓоле, како што тие го викаа.

Значи темата на мојата приказна е Музејот, фарма ни на небо ни на земја, која отсекогаш била и ќе ја има засекогаш! Во римите секогаш се ќе биде исто, само „клинците“ ќе бидат нови во Љубљана, Скопје, Загреб, Сараево, Бања Лука, Крагуевац, Нови Сад.

Еве ја, драго мое девојче, мојата Симона“, напиша Оливера Балашевиќ на својот Инстаграм. На конкурсот беше избрано идејното решение, а победник е архитектот Васа Ј. Петровиќ, продекан за уметност на Архитектонскиот факултет на Универзитетот во Љубљана. Петровиќ има канцеларии во Антверпен, Љубљана и Виена.

Им честитам на архитектот Петровиќ за проектот и на нашата Симона нејзиниот деветти роденден. Мајка ми и приреди подарок за вечноста“, изјави кусо Алекса Балашевиќ за Курир.

Previous articleВидете што облече Лепа Брена за снимањето на „Гранд“, поуникатна од сите колешки (ФОТО)
Next articleАнета Молика ги разочара Македонците во Шведска, им откажа љубов