Home Live Многу беше чуден, и да беше жив, ќе не откачеше: За Среќко...

Многу беше чуден, и да беше жив, ќе не откачеше: За Среќко Шоиќ емотивен говор одржа неговиот колега Воја

Легендарниот актер Милан Лане Гутовиќ е овогодинешниот добитник наградата Добричин прстен, престижна награда која им се доделува на врвни актери за нивната животна работа, а ја примија неговите деца.

Како што истакна неговиот колега Воја Брајовиќ, веројатно би било исто така доколку Лане се уште беше со нас …

Во Југословенскиот драмски театар денеска постхумно му беше доделен 34. „Добричин прстен“ на легендарниот Милан Лане Гутовиќ.

Признанието во име на актерот го добија неговите ќерки Милица и Невена и синовите Јанко и Спасоје, а воведна реч пред присутните имаше актерот Воја Брајовиќ како претседател на Здружението на драмски уметници на Србија.

Српскиот актер Милан Лaне Гутовиќ се упкои на 75 -годишна возраст во август годинава, на Воено -медицинската академија по сериозна болест, објави агенцијата Бета. Веста ја потврди и синот на Милан.

Потсетуваме, Гутовиќ неколку дена претходно беше примен во болница поради проблеми со дишењето и лекарите гоставиле на кислород. Состојбата на актерот одеднаш се влошила и тој беше префрлен на одделот за интензивна нега.

Му направиле ПЦР тест, кој што бил негативен. Како што тогаш изјавил изворот, преку ноќ, на актерот, познат по улогата на Среќко Шојиќ во Тесна кожа, драстично му се влошила состојбата. Гутовиќ страдал од Ков ид 19 два месеци пред да се упокои, но, наводно, не се опоравил целосно.

– Драго ми е што се собравме во овој број да му оддадеме почит на Милан Лане Гутовиќ за неговата дарба, неговата бескрајна духовитост, неговата интелегенција, па дури и за неговиот сарказам.

Кога некои ќе му се заблагодареа за неговото траење, тој ќе речеше:

“Знаеш, јас не траам, ти траеш. Додека трае твојот вкус, траам и јас. Кога твојот вкус ќе престане да биде таков, ќе бидам заборавен. Не ми благодари ти на мене. Ти благодарам јас на тебе“.

Тој беше толку чудна личност. Се сомневам дека би дошол да ја прими оваа награда, би испратил едно од своите деца – изјави Брајовиќ.

Како што истакна, со гордост се сеќаваа на Лане Гутовиќ и со гордост ќе го памети. „И сега се Милица и Невена и Спасоје и Јаков и има кој да го добие овој прстен, нашето најголемо актерско признание.

И со гордост ќе се сеќаваме на еден од добитниците на оваа голема награда – заклучи тој, а потоа реши да рецитира песна од актерот Љубомир Љубо Бандовиќ, компонирана по смртта на Гутовиќ:

Наградата „Добричин прстен“ е востановена во 1980 година, а прв лауреат е Љуба Тадиќ.

Името го носи по актерот Добрица Милутиновиќ, а меѓу наградените се Мија Алексиќ, Зоран Радмиловиќ, Рахела Ферари, Данило Бата Стојковиќ, Петар Краљ, Мира Бањац, Оливера Марковиќ и многу други.

Previous articleЕлена во мрежести чорапи и со гол грб дава новогодишен попуст (ФОТО)
Next articleСтар ВМРО-вец од Ѓорче: Гледам пљукате по Јелена Жугиќ, Димса и Наум – хејтери, може само да го дувате, еве зошто