Home Live Убавата актерка откри: Сум живеела со 5 динари во џеб, а следниот...

Убавата актерка откри: Сум живеела со 5 динари во џеб, а следниот ден имав 55 илјади

Актерката Милица Гојковиќ, која публиката моментално ја гледа во серијата „Беса“ а е позната и по серијата „Сенки над Балканот“, вели дека секогаш внимателно ги избирала улогите и трпеливо ги чекала своите 5 минути. Во едно интерву, таа зборуваше за панд мијата.

-Не можам да тврдам за други, можам во сопствените четири ѕида да погодам дека причината за сето тоа е мажот и неговата илузија дека е несовладлив и незапирлив во својата сила. Но, сведоци сме дека во една секунда целиот свет застана.

Морам да бидам оптимист и сакам да го разберам доаѓањето на вирусот како подарок. Има голема можност во секоја криз а, можеби ова е наше да се вратиме на себе, заборавените вистински вредности.

Не се осмелувам да очекувам ништо. Добивме време како подарок за сите нас да застанеме, да размислуваме и да реагираме, како жители на оваа планета, по кој пат ќе одиме понатаму.

Се надевам дека луѓето ќе имаат длабока потреба да се свртат еден кон друг, похумани, почувствителни на туѓите проблеми, дека вртењето на главата на другата страна ќе биде исклучиво за да се кине, се надевам прегратки, бакнежи и се надевам ќе се опоравиме од себе пред нешто друго да не фати повторно.

Ми недостига театарот. Многу. Со денови немилосрдно си ги повторувам улогите да не ги заборавам и да избегам од оваа страшна слика.

Сите улоги што ги толкувам се пишувани неколку стотици години, почнувајќи од Чехов, а прашањата што си ги поставува човекот низ тие години останаа исти – како да се преживее?

Но, не по секоја цена, туку како да се опстане како морален и смислен. Барам одговори во нив, ги избирам оние кои ќе ме охрабрат.

– Од се што ми беше понудено избрав во што ќе можам да напредувам. Не сум мрзелива, во исто време сум многу трпелива, тоа не е дел од мојата природа, но со текот на времето научив како да станам таквa.

Ова е прва лекција на професорот Небојша Дугалиќ и нешто на што сè уште работам.

Луксузот на избор и чекање го добив на некој начин со тоа што станав постојан член на Југословеннскиот драмски театар. Тоа е олеснителна околност за еден млад актер, голема чест и одговорност.

Од друга страна, кога ќе размислам малку подобро, уште пред да добијам редовни месечни примања, не се осмелив да снимам ништо. Живеев од хонорари и месеците ми беа неизвесни.

Еден ден имав пет динари во џебот, следниот 55.000, но не ми беше важно, чекав – изјави Милица за „Стори“.

Актерката напоменала и дека мирот го наоѓа во трчањето, но и во медитацијата. „Медитирам само во моменти кога сум анксиозна и раздразлива, тоа не го правам секој ден. Во трчањето најмногу наоѓам опуштање.

По половина час тренинг се вратив дома комплетно ресетирана, ги решавам сите сомнежи и проблеми – изјавила актерката.

На прашањето дали е емотивно исполнета, Милица одговори: „Љубовта е таму и тоа е добро. Нека остане се како што е во новата година и јас ќе бидам задоволна.“

Previous articleИрена Спировска покажа што има – деколте, долги нозе, краток фустан висока штикла… (ФОТО)
Next articleШекеринска си има своја амајлија која ѝ носи среќа, еве кој детаљ ѝ е бериќет (ФОТО)