Home Live Еве како изгледа родната куќа на Солт Бае – тој отиде да...

Еве како изгледа родната куќа на Солт Бае – тој отиде да ја види мајка му (ВИДЕО)

Нусрет Гоекче (Солт Бае) е роден во Ерзурум, Турција, во курдско семејство. Неговиот татко бил рудар. Неволјата на семејството го принудила да го напушти училиштето во 6-то одделение и да почне да работи како месар чирак во областа Кадикој во Истанбул.

Со тек на време, тој отвори сопствен бизнис, кој се претвори во успешен ресторан, каде што сега вечераат многу познати личности.

Од јануари 2017 година, Ѓокче стана надалеку познат по серијата вирални интернет видеа и мемиња на кои покажува техники на сечење на месото, а стана популарен по неговото карактеристично посипување со сол.

Неговата визит-карта беше виралното видео на Отоман Стек објавено на 8 јануари 2017 година на неговиот профил на Твитер.

Беше прегледано 10 милиони пати на Инстаграм, по што Гоекче беше наречен Salt Bae („човекот со солта“)

поради неговиот необичен начин на посипување месо со сол: со кревање прстофат во воздухот на ниво на подлактицата, капка големи кристали сол од врвовите на прстите на лактот, така што тие се лизгаа на чинијата.

Гоекче патувал во неколку земји, вклучувајќи ги Аргентина и САД, помеѓу 2007 и 2010 година, каде што волонтирал во локални ресторани за да стекне искуство како готвач и ресторан.

По враќањето во Турција, Гоекче го отворил својот прв ресторан во Истанбул во 2010 година и подоцна отворил ресторан во Дубаи во 2014 година.

Јадењата кои се служат во рестораните на Гоекче добија различни критики и генерално се сметаат за „прескапи“. Раните професионални критики за неговиот стекхаус во Њујорк во 2018 година беа генерално негативни.

Милионерот, кој поседува повеќе од 15 ресторани во градовите ширум светот, вклучувајќи ги Истанбул, Њујорк, Мајами, Доха и Абу Даби, на Инстаграм сподели видео од неговата средба со мајка си.

Мајката и синот се прегрнале и разговарале, а тој на крајот ѝ ја бакнал раката во знак на почит, но многу следбеници го критикувале славниот готвач што не ја видел мајка си толку долго.

„Па колку те сака… Дај ѝ малку од своето време, семејството треба да биде приоритет“, „Неверојатно е што не ја посетил мајка си две години, а постојано патува низ светот“,

„Соблечи ги пр ок летите очила барем пред мајка ти“, „Жално е што е презафатен и му требаат две години за да ја види мајка си“, биле дел од коментарите, а на некои им пречело тоа што мајка му живее во скромни услови.

„Зошто живее во такви услови кога има син кој е толку богат?“, „Да е нормален би ѝ купил замок на мајка му, а таа живее во толку скромни услови“, „Со оглед на тоа колку пари имаш, изненадена сум што мајка ти не живее во вила“, додаваат други.

Меѓутоа, како и обично, Нусрет не одговорил на коментарите, ниту критиките од неговите следбеници.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)

Previous articleСтари недостасуваш и знам дека се гледаме на друго место- Емотивна посвета на Пере од Нокаут за упокоениот пријател
Next articleНајчевска: Доста ни е од груевизам и вмровштина спакувани во опаковка на СДСМ