Home Live Оставив жена и мало дете и заминав во рудник во Норвешка, газдата...

Оставив жена и мало дете и заминав во рудник во Норвешка, газдата овде ме третираше како потрошен материјал

Одењето во странство за егзистенција, далеку од дома, никогаш не е лесно, особено кога е во прашање разделбата со семејството. Иако знаеме дека сето ова го правиме за подобро утре, грутката во грлото сè уште е таму.

Таксистот од Чачак „Гроф ог Качулица“ со своите сопатници ја сподели приказната за млад човек кој го напуштил родниот град, поради подобри услови за вработување во странство.

Во низа твитови тој кажа дека момчето неволно решило да ги остави сопругата и малото дете, но дека тоа е единствениот начин да се избори за себе.

Српскиот портал „Блиц“ ја пренесе приказната во целост:

– Според колега од вечерта на Свети Никола трета смена кај таксисите што се вели- „горела“. Возењата се одвивале едно по друго од 5.30 без пауза. Многу колеги слават па малкумина бевме на улица. Од кога славам Аранѓеловдан, решавам да работам додека можам, па нек аоди животот…

Некаде после 23, заморот си доаѓа сам по себе. Само што завршувам на Авенија 2, стигнува позната адреса од Кошутњак. Чудно, недела е, но ајде си велам, уште овој повик… Влегувам во слабо осветлена улица, фаровите светат на мојот сопатник.

Овој пат до него е куфер, спортска чанта за рамо. Продолжувам до него до раскрсницата, се вртам, застанувам до него и излегувам од колата да ги ставам куферот и чантата во багажникот.

Дури тогаш забележувам млада жена со дете во рацете под тремот. Јави се кога ќе стигнеш и не грижи се за нас, ќе бидеме добро“, му рекла сопругата.

Влегуваме во автомобилот во исто време. Додека го врзувам појасот, прашувам за дестинацијата. Прекината, тешка воздишка помина низ кабината. „НИШ во Прељина“. Разбирам. Одиме.

Инаку, комуникативниот млад човек сега молчи и типка на мобилниот, ме обзема тишина и љубопитност. ‘Дали е подолго?’ Куцањето престанува, неколку моменти владее тишина.

„Да, брат, половина година. Морам… ” Колку што се сеќавам, те возев неколку пати на работа… ” Да, те знам, ја носиш таа добра кожа јакна. Се насмеавме. Ме памети по се.

„Каде одиш, ако не е тајна? „До Норвешка, село веднаш над Арктичкиот круг. 6 месеци таму, па 45 дена одмор, па пак“, го раскажува нивниот разговор таксистот, а потоа му рекол дека е во ред, ако добро платат.

„Тие плаќаат… И овде ми платија, ама брат, кат астрофа е!

Правам комплетно одржување на висок напон, трчам како луд по делови, ми се јавуваат кога ќе посакаат, среде ноќ, недели, празници, а кога барав договор на неопределено време – прц, не можам.

Кога прашав што, тие гуски од управата велат „не на директорот“. Кога ќе побарам да разговарам со директор – го праќаат раководителот на фабриката да ме дрибла! Сега нека бараат електричар со погон на свеќи“, вели младиот човек и продолжува:

Ги оставам жена ми и синот кој има една ипол година, и поради еден кре тен одам, во рудник да работам, за 3 месеци ме пријавуваат седум пати Еееј, 7 пати. Па, нема да им помине повеќе- нема!“ „Па што ти кажуваат кога ќе се откажеш?

“Не им ни кажав. Договорот ми истекува задутре, па нека се снајдат. Оваа работа ја најдов преку колега од Русија. Работев со нив во Сочи. Ме повикаа мене и колега од Ниш. Треба да се најдам со него во Прељина.” Уф, само да се средиме таму и да го земам семејството. Не можам повеќе, ќе полудам. Врие брат”, вели младиот човек.

„Молчиме преку Коњевиќ. Тешко можам да замислам каква мака го тера човекот да ги остави сопругата и синот кој се уште е бебе и да оди на работа далеку од цивилизацијата.

Од друга страна, индигнацијата со која ја напушти компанијата во која работеше речиси две години, каде што се третира како потрошен материјал, го урива првиот впечаток дека можеби избрзал со одлуката, на крајот на краиштата, само тој може сам да процени.

Му давам број на такси да се јави кога ќе пристигне. Би сакал да го добијам тоа возење. Се чини дека е полесно да се надмине маката на далечината отколку да се плива во калта. Калта е за сви њи. Не е за луѓе“, напиша тој на крајот од својата приказна која трогна многумина.

 

Фото: Freepic, Јутјуб принтсрин, Твитер принтскртин

Previous articleУште еден функционер од општина Карпош, кандидат за потпретседател на СДСМ
Next articleМе остави затоа што ослабев, за подебела од мене- Ана не може да си поверува зошто добила „корпа“ од сопругот