Home Live Филипче меѓу еден куп жени, насмеани и дотерани во мини фустани, има...

Филипче меѓу еден куп жени, насмеани и дотерани во мини фустани, има повод да се смее (ФОТО)

Венко Филипче информира дека современо опремен и целосно реновиран по сите европски стандарди е ургентниот центар во Специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир.

Тој напомена дека целосно реновирани се операционите сали, делот за интензивна нега и воведен е современ мониторинг за жените кои се породуваат.

-Целосно се реновирани амбулантите и опремени со нова опрема. Значајно го зголемивме степенот на квалитет што се дава во интензивната нега на новородените. Со сето ова, нивото на опременост на болницата се подигна на втор-а степен.

Обновена е пералната на болницата, а исто така специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир е целосно гасифицирана.

Во севкупниот план за унапредување на болницата за гинекологија и акушерство во Чаир се вклучени инвестициите од страна на Министерството за здравство во изминатите четири години, како и поддршката од страна на донаторите – Агенцијата ТИКА, ПРОЕКТ ХОУП и компанијата Алма М, за што искрено им се заблагодарувам.

Сега оваа болница е налик на секоја европска, напредна и современа здравствена установа, а со експертизата на докторите континуирано ќе дава солидна и современа здравствена заштита за родилките и бебињата, објави Филипче, а пренесува 24 инфо.мк

Инаку, како што е познато, Лидија Гиновска е девојката која се прослави на социјалните мрежи со почетокот на пандемијата, позната за јавноста како Лиде на Венко сега на својот ЈуТјуб – канал објави нова песна.

Филипче се откажа од функциите во партијата и државата, ама Лиде не се откажува од Венко“, обаји Денешен весник. „Џингл бел, џингл бел, ти си како костен врел, снег нема да го стопиш, за руска моркови само ќе дробиш. Грашок на планина не се јаде, тебе ќе ти бидам ако треба и Жаде…“

Инаку, Перо Костадинов, Стефан Богоев, Фатмир Битиќи и Бисера Костадиновска-Стојчевска ќе бидат новите четири потпретседатели на новата СДСМ која ќе биде ориентирана кон економијата, заштитата на здравјето и финансиската поддршка, изјави на прес-конференција новиот претседател Димитар Ковачевски по долгото заседавање на Централниот Одбор на партијата. Сања Лукаревска останува заменик-претседател на партијата.

Идниот мандатар на новата влада, Ковачевски, вели дека СДСМ испишува ново поглавје во својата историја, а оптимист е и за формирање на новата влада, која според него ќе се формира најдоцна до 18 јануари.

Венко Филипче објави фотографија со познати новинарки кои ја следеа неговата работа во изминатиов период. Под сликата, тојим се заблагодарува на новинарите на поддршката, но на неа има многу малку мажи, повеќето се жени, дотерани и насмеани, како и самиот Фиипче.

– Новинарите одиграа клучна улога во пандемијата, тие беа партнер на министерството за што секогаш ќе им бидам благодарен. Нивниот фер, коректен и професионален однос придонесе за навремено и точно информирање на граѓаните за исклучително кризна тема.

Изградивме одлични односи кои ќе продолжам да ги негувам и по заминување од позицијата. Верувам дека како министерство поставивме нов стандард во комуникацијата преку постојано и транспарентно информирање на јавноста.

Вечерва се дружиме во име на одличната соработка“, објави Филипче на Фејсбук.

Новинарките се посебно дотерани за средбата со Филипче, повеќето од нив облекле мини фустани за овој повод.

Previous articleКовачевски откри дали разговарал со Бранко Црвенковски
Next articleЕден од водечките британски имунолози: Луѓе, ова не е веќе она што беше порано