Home Live Ова е убавата ќерка на Снежана Савиќ, за неа малку се знае...

Ова е убавата ќерка на Снежана Савиќ, за неа малку се знае а лепотица е како мајка ѝ (ФОТО)

Снежана Савиќ и денес важи за една од најубавите познати дами во поранешна Југославија, а во осумдесетите таа беше миленичка на машката публика.

За сцената во бањата во филмот „Што е со тебе Нина“ ,тогаш коментираше целата југословенска јавност. И денес многумина велат дека тоа е најпровокативната филмска сцена некогаш снимена во поранешна Југославија.

Актерката и пејачка играше во популарните серии „Подобар живот“, „Среќни луѓе“ и „Семејно благо“, како и во повеќе филмови и претстави.

Снежана неколку години беше во брак со режисерот и сценарист Драгослав Лазиќ со кој ја има ќерката Анита.

„Не сакав да ги „мешам авторите“, па затоа не родив второ дете“, одговори неодамна актерката на прашањето зошто по втор пат не се омажила. Таа за српски „Курир“ рече дека е во нежна и во стабилна врска со еден маж кој не е од јавниот живот.

Савиќ годинава наполни 68 години, изгледа одлично и вели дека убавината ја негува со здрав живот. Снежана Савиќ со својот актерски и музички талент ги освои срцата на сите гледачи, а сега открива која улога и го променила животот.

“Тешко е да се издвои, можеби Коштана е почетокот и моето заминување во водите на пеење. Не сакав, но околностите се такви што ми се случи мојата пејачка кариера”, вели Снежана. Таа верува дека смеењето е она што најмногу недостасува во овој момент.

“Најтешко е. Секој, колеги актери и луѓето што работат ваква работа воопшто, велат дека е многу полесно да се плаче отколку да се смее. Тоа е шармот и убавината на комедијата.

Навистина е тешко, особено во ова време, но луѓето се желни за релаксација и смеа “, рече Савиќ. За разлика од нејзините колеги кои истакнуваат дека пандемијата им го сменила целиот тек на животот и тие не можеле да работат, таа била многу вредна.

„Бев многу зафатена и тоа ме спаси од пауза и депр-есија, вознемиреност во која можев да паднам, бидејќи мојата работа не ми дозволуваше да се препуштам на тоа“, заклучи актерката во шоуто „Премиера“.

На пошироката јавност малку и е познато дека Снежана Савиќ е мајка на актерката и новинарка Анита Лазиќ, а нејзиниот татко е режисерот и сценарист Драгослав Лазиќ.

За неа аактерството беше како хоби. Таа глумеше во четири филма и сериите „Ѕвездара“ и „Сељаци“. Снимила и неколку реклами.

На петнаесетгодишна возраст, Анита дебитираше во филмот „Трета среќа“. Потоа во уште неколку филмови, а потоа се посвети на растењето на нејзината ќерка Нина, а мајката на Снежана ѝ беше голема поддршка.

Нема сомнеж дека покрај талентот за глума, Анита убавината ја наследила од мајка си.

Previous articleМијалков на забава со пријателка и со сопругата (ФОТО)
Next articleВиолета: Градоначалнику Пецаков, ќе има ли одговорност за оние пред вас?