Home Live Дечко и девојка се бацуваат, а видете ја љубоморната фаца на девојката...

Дечко и девојка се бацуваат, а видете ја љубоморната фаца на девојката во позадина (ФОТО)

Љубоморните луѓе се прилично незадоволни од својот живот и во нивно друштво најчесто ќе слушате таж алки“, објави Стил- кури.рс во една прилика.

Љубомората е многу грда особина, особено кога ја преминува границата на „непослушна и слатка“ љубомора и се претвора во вистинска зл оба.

Како да препознаете такви луѓе? Ова се дел од работите што ќе ги направи љубоморниот човек, а на вас останува да научите да ги препознавате сигналите.

1. Насмевка на лицето, непримерни коментари. Личностите кои ви се љубоморни ќе ви честитаат, на пример, за унапредувањето на работа и ќе ви рашират прекрасна насмевка на лицето. Сепак, таа веројатно ќе ви даде до знаење дека тој успех сте го постигнале благодарение на неа или на некој друг.

2. Ве избегнува кога постигнувате успех Доколку сте ги изгубиле несаканите килограми и се чувствувате одлично во вашата кожа, сигурно ќе слушнете некој коментар за тоа како тие килограми ќе се вратат за една недела или нешто повеќе.

3. Постојано се жалат Љубоморните луѓе се прилично незадоволни од својот живот и во нивно друштво најчесто ќе слушате оплакување.

4. Имаат (пре)долги разговори со вас Веќе толку пати сте кажале една тема и знаете што му пречи на таа личност и во најситни детали. Но, повторно, таа треба уште еднаш да каже сè и да се стави во центарот на вниманието. Лесно ќе препознаете дека се несреќни, љубоморни луѓе.

Иако се вели дека каде што има љубов има и љубомора, не дозволувајте љубоморните испади да ви го направат животот пекол и да ви ја ограничат слободата, затоа што во затворениот круг на обвинувања, каења и простувања и најцврстите љубовни врски се дестабилизираат и рушат, вели м-р Весна Кнежевиќ.

Љубомората секогаш се раѓа со љубовта, рекол Шопенхауер. Точка на активирање за оваа сложена состојба секогаш е некоја трета личност за која мислиме дека на некој начин ни ја загрозува љубовната врска.

Поради тоа се зборува за триаголник на љубомора, без разлика дали е тој вистински или исконструиран. Во љубовта често се сомнева во она во што најмногу се верува, рекол Стендал.

Љубомората не треба да се меша со завист, чувство во кое едно лице копнее за нешто што го има некој друг (материјални добра, физички изглед, работа). Зависта се случува помеѓу две личности.

Тоа можат да бидат брат и сестра, маж и жена, колеги на работа, но и луѓе кои меѓусебно не се познаваат, на пример, позната пејачка и нејзина обожавателка. Завидливоста не е љубомора, туку чувство дека другото лице поседува или ужива во нешто што би го сакале за себе.

Страницата Пулс24 на свиојот Фејсбук профил објави слика од дечко и девојка како се бакнуваат, и веројатно пријател ги има сликано. Но, она што на сликата е специфично е девојката зад нив која им прави фаца како да се зг розува.

Под сликата се појавија коментари од типот: Девојката е љубоморна, или- Секогаш има некој што љубомори на твојата среќа… Сликата од заљубениот пар и од девојката со фацата зад нив, доста се споделува на Фејсбук.

Previous articleИТНО ХОСПИТАЛИЗИРАН Мили – примен во болница, ова е причината (ФОТО)
Next articleКарлеуша синоќа со својата објава го pacплaka Балканот (ФОТО)