Home Live Харис Џиновиќ без капа – исплива стара фотка, ретко кој го видел...

Харис Џиновиќ без капа – исплива стара фотка, ретко кој го видел ваков (ФОТО)

Еден од најпознатите Балкански пејачи, или како што го викаат, „кралот на мерaкот“, Харис Џиновиќ, едвај чека да го зграпчи микрофонот и да запее, но и да седне со друштвото во кафана, бидејќи е голем хедонист.

Пејачот поради принудната деловна пауза го посвети своето слободно време на своето семејство, тенисот, но и на мајсторите, со оглед на тоа што градеше куќа на Сењак.

На почетокот на 2017 година, Џиновиќ купи парцела во Белград и започна со изградба на прекрасна вила, во која пред извесно време се пресели со своето семејство.

Во интервју за Нова.рс, žиновиќ посочи колку му недостасува дружењето со пријателите, но и колку бил шокиран од загубата на неговиот голем пријател и колега Предраг Живковиќ- Тозовац, како и бројни колеги кои си заминаа неодамна: од Шабан Чаулиќ, Ѓорѓе Балашевиќ, Синан Сакиќ и многу други.

Тој смета дека музичката сцена без нив веќе не е иста, туку дека доаѓаат помлади генерации, кои се актуелноста на денешницата.

Како реагиравте откако дознавте дека Тозовац поч-инал, со оглед на тоа дека бевте блиски и многу се почитуавте“, го прашаа од Нова.рс

-Познати и непознати лица заминуваат. Човечките животи се највредни, без оглед како се нарекуваат. Меѓутоа, кога некој што ви е драг, кој ви е познат и кој е ваш пријател, замине, тажни сте, што е логично. Што можам да кажам за Тозовац?

Приватното е што тој секогаш ме фаворизираше, и тоа е причината зошто го сакам повеќе. Јас многу го ценам тоа! Тој беше голем уметник. Те молам, што да кажам за него?!

Секој што ќе каже нешто за Тозовац, ќе каже малку. Не би сакал да го користам тој излитен збор „легенда“. Кога првпат се вратив во 70-тите години на минатиот век. Почнав да пеам во кафана, хит беше „Оние очи на жена“, па научив многу од него… многу го сакав и ценев.

Естрадната сцена, како и животот и револуцијата, оди подалеку – доаѓаат помладите. Се поставуваат разни прашања, но одговорот е едноставен – ништо нема да биде исто како порано.

Не мора да споредувате ништо со минатото. Беше во едно време и простор и го нема веќе. Сега ќе дојде нешто ново.

Навистина, јас преживувам. Не сум сиромашен со храна, пијалок, сите дневни трошоци или што било друго. Сепак, јас сум оскуден во животот.

Оваа ситуација со вирусот ме лиши од она што најмногу го сакам, а тоа е дружењето, како и она што најмногу го практикував во мојот живот, а тоа е тој хедонистички живот што не можеш да го водиш сам. Па, сега има некакво раздвојување за ова или она“, изјави тој.

Харис е познат по својот необичен глас, незаборавните песни, но и по шеширот, за кој многумина велат дека е негов заштитен знак.

Ретки се оние кои имаа можност да го видат популарниот пејач без капа на главата, а сега на Инстаграм се појави стара негова фотографија, на која му недостасува заштитниот знак.

Една стара фотографија го покажа Харис во издание што не можевте ни да го замислите.

Ретко кој знае дека славниот пејач се занимавал и со риболов, а неговото морско издание без капа и во костим за капење ги изненади неговите бројни обожаватели и предизвика многу коментари.

Previous articleЕлена- Живот со стил ја напушти Македонија, објави слика со крзно, ептен скапо облечена (ФОТО)
Next articleПолни усни, свечена шминка- дали водителката Јована се вежба за мажење? (ФОТО)