Home Live За малку немаше да ја добие улогата на докторот во Тома, на...

За малку немаше да ја добие улогата на докторот во Тома, на Петар ќе му ја лапнеше овој актер (ФОТО)

Актерот Петар Бенчина во 2021 година дефинитивно остави голема трага на балканската драмска сцена и тоа многу пошироко..
Тој ги допре срцата на милиони кои го гледаа филмот „Тома“, маестрално играјќи ја улогата на д-р Алекса Хаџи-Поповиќ. Својата актерска нота ја дава во најпопуларните серии, како и на театарските штици.
Петар годинава стана и шеф на класата по глума на Факултетот за драмски уметности, а за Вести магазин раскажува што уште ја одбележа неговата година:

– Ќе ја паметам по многу работи. Интензивна година која имаше многу големи настани. Носеше со неа работи кои никогаш нема да ги заборавам.
Годинава од овој свет си замина човекот кој беше најважниот столб за мене и моето семејство, цврстина и во исто време мекост, љубовта што нежно и бескомпромисно не градеше како луѓе – мојот дедо.
Имав филм и улога што му ги посветив. Филм кој ги врати луѓето кон себе, кој ги потсети на нивната душа. Станав шеф на класата по глума на нашиот Факултет за драмски уметности. Тоа е нешто што е голем предизвик и одговорност.

Секако, како филм во целина, и одредени сцени веќе влегуваат во најтесниот круг на најзапаметените и најсаканите сцени на српскиот филм.
Секако, потребно е време, а она што во моментов се добива е дека ова е најгледаниот филм во кината, особено во такви околности, после толку време, со сите можности што постојат за гледање на телевизија.
Иако имавме ситуација со пи ат кој излезе многу рано, што секогаш е катас трофа за дистрибутерите, луѓето покажаа желба и свест да го гледаат филмот во кино и дека тоа е сепак единствена можност во моментов бидејќи сите ќе гледај го филмот пак во годините што следуваат, претстои такво искуство.
Несомнено, резултатот во кината би бил драстично поголем, што дефинитивно би го направил најгледаниот филм на овие простори досега, за сега е на второто место“, изјави Бенчина.

Додека Тамара Драгичевиќ беше единствениот избор за улогата на Силвана Арменулиќ, Петар мораше да се „бори“ за улогата на Алекса Хаџи-Поповиќ.
Филмот „Тома“ ја воодушеви публиката ширум регионот, а режисерот Драган Бјелорлиќ имаше голема одговорност да ги избере вистинските актери кои ќе ги играат главните улоги.

Тамара Драгичевиќ беше единствената поканета за улогата на Силвана Арменулиќ, додека нејзиниот сопруг Петар Бенчина мораше да се „бори“ за улогата на доктор Алекса Хаџи-Поповиќ.
– Јас бев единствениот поканет на аудицијата, што значи дека ме видоа во таа улога. Но, како и со секој сериозен кастинг и проект, тие мора да го проверат. Работевме и пред тоа, но помина многу од нашата прва соработка.

Бев на првото пробно снимање, подоцна на второто, па на третото. Кога го избраа актерот за Тома Здравковиќ, бев и јас на пробите.
За сето тоа време не знаев дека ја добив улогата, иако претпоставував дека ќе ја играм Силвана, но не сакав да го кажам тоа додека не ме известат официјално – изјави Тамара на почетокот на снимањето за ТВ. Екран.

На кастингот во потесниот круг присуствуваше и актерот Милош Тимотијевиќ, кој беше еден од фаворитите за улогата на докторот на Тома. Драган Бјелогрлиќ не работеше со него на „Сенки над Балканот“, но сепак одлучи овој лик да го толкува Петар Бенчина, кој има посебна впечатливост, став и убедливост.

Публиката го награди со позитивни коментари, а според критичарите, пред него е блескава кариера.

Previous articleДебарлиева смени имиџ, ваква не cме навикнале да ја гледаме (ФОТО)
Next articleВасил Зафирчев ја изненади Калиoпи во нејзиниот стан (ВИДЕО)