Home Live Паулина, актерката која ја игра Љиљана во филмот „Тома“ откри со која...

Паулина, актерката која ја игра Љиљана во филмот „Тома“ откри со која болест се бори

Актерката Паулина Манов во филмот „Тома“ ја игра Лилјана, сопругата на докторот кој го лекува Тома Здравковиќ, а тој ѝ ја посветува песната „За Љиљану“. По 25 години актерката ја промени бојата на косата, од црвенокоса стана бринета поради улогата на Љиљана во филмот „Тома“.
Актерката, голема поддршка во се’, добива од сопругот и драмскиот писател Владимир Ѓурчевиќ, со кого ги има ќерката Мина (12) и син Растко (8). Двојката, која е во брак 13 години, открива дека е многу полесно кога двајцата партнери се занимаваат со уметност.

Тогаш постои разбирање на целиот процес, создавање улога, текст, насока. „Но, ние не си помагаме еден на друг во бизнисот. Власта гледа на сценариото од сосема поинаков агол од мене – изјави претходно Паулина за „Глорија“.
– Со оглед на тоа што моето искуство со мажи беше скромно, но многу лошо, непосредно пред да го запознаам Владимир, цврсто решив да го избегнувам машкиот пол и да се посветам на уредувањето на станот кој штотуку го купував. Го забележав Владо на премиерата на претставата „Не се клади на Енглези“.
Видов дека е убав, висок, а неговите каубојски чизми ми паднаа во очи. Се запознавме и кога дознав дека е писател, си помислив: „Значи, тој е убав и талентиран“. Разговаравме, ги искажав моите впечатоци за делото што го гледавме и кое тој го напиша, и како што се движеше на другата страна, така и јас го следев, зборувајќи за тоа колку е прекрасен текстот.
Набрзо отидовме на афтерпарти, каде меѓу нас се родија првите искри. Имено, околу два и пол отидовме дома, кога почна песната „Слушај љубав како долази“, се погледнавме, се гушнавме и почнавме да играме.
Не ни забележав дека песната заврши, а почна втората – „Слике у оку“ од Луис, кога Влада ми пријде и ми шепна: „Јас ја нарачав песнава“. Си помислив: „Да, ама тие чевли“, но и „Ах, јас сум сноб, што е важно што слуша човекот“.
Во еден момент, се што градеше таа „кул риба“ од КСТ пропадна. Се упативме кон колата и, пред нас бара од 20 метри – ме зема во раце и почнува да ме носи. Во тој момент, бидејќи пиеше многу, изгледаше како да оди по жица.

Си помислив: „Ако не падне, тоа е тоа“. И не падна – рече актерката со насмевка на лицето, која не многу по почетокот на забавата со драматургот и сценарист ја доби ќерката Мина, а тој период во животот го смета за најубав. На почетокот по породувањето, се здебелила 30 килограми, а бидејќи долго не работела, следеле емотивни и креативни кризи.
Денес тие се посветени родители на воспитувањето на децата, кое им е најважно. Мина е повеќе од уметнички тип и е фокусирана на општествените науки, додека Растко има инженерски мозок и е многу заинтересиран за археологија.
Актерката Паулина Манов призна дека со години се бори со дис лексијата. Актерката откри дека со години се бори со дис лексија, нарушувања на читањето или разбирањето и признава дека тоа и создава проблеми на работа и дека често и е непријатно поради тоа.
– Не ми е дијагностицирана, бидејќи во мое време, кога одев во основно училиште, во осумдесетите, не се знаеше дека воопшто постои и дека може да се дијагностицираат потешкотии во читањето. Се чувствував како да не знаеш да читаш и тоа е тоа.
Вежбај повеќе, работи понапорно и готово – изјави таа како гостин на РТС, додавајќи дека поради тоа често доживува непријатни ситуации: – А кога имаме проби за читање, секогаш е голема непријатност бидејќи се потам и тоа го гледам во во очите на колегите и директорот чекам да помислат:

„Како згрешивме, кој ја покани оваа жена? Па, таа не знае ни да чита, а камоли да глуми. „И на почетокот ми е многу непријатно, а потоа го вежбам, вежбам, вежбам, за да им покажам како всушност знам да читам.
А потоа вежбам да читам, се преправам дека читам, всушност учам напамет и потоа ми се допаѓа: „Ха, колку убаво читам“… Она што може да биде таму, па дури и да биде непријатно, може да биде смешно, бидејќи мозокот работи“, признала актерката.

Previous articleМарија Шерифовиќ: Одам сама во кино, ја изнајмувам цела сала само за мене
Next articleСе огласи Александар Вучиќ: Се слушнав со Ноле синоќа и утрово, негово барање е да биде изолиран во куќата која ја изнајмил