Home Live Беше женет кога ја засака, таа имаше само 18 години, се земаа,...

Беше женет кога ја засака, таа имаше само 18 години, се земаа, а нивната љубов тажно заврши- Ова е љубовната приказна на Мишо Ковач со првата жена

Големата љубов на пејачот Мишо Ковач и на неговата поранешна сопруга Анита Батурина која му роди две деца и беа долги години во брак беше полна со тага, радост и препреки.
Нивните емоции наидоа на бројни осуди, а таа љубов беше осудена на про паст и извлече прокл етство, но на почетокот тоа беше чиста бајка, пренесува Најжена.

Анита тогаш имаше само 18 години и беше прогласена за најубава Југословенка.

На еден натпревар за убавина ја прашале дали има момче, таа само потврдила, но после таа изјава следеле големи проблеми. Таа веќе беше во врска со пејачот кој беше во брак и имаше 30 години..
Брзо се заљубиле и сакале да се венчаат. Сепак, имаше еден голем проблем. Мишо Ковач беше во брак со Љубица од Загреб. Една вечер по настапот, Мишо и признал се на својата законска сопруга.

Таа вечер, кога беше последниот настап на фестивалот, на Мишо наводно му се слошило. Поради високата температура не сакал да ја напушти просторијата и ја заклучил вратата.
– Ковач имаат некои проблеми… Мишо не е болен, само се прави болен – рекол еден од неговите најдобри пријатели. Тогаш, според луѓето кои најдобро го познаваат, Мишо ја признал целата љубовна врска со Анита на Љубица.
Веднаш по фестивалот тој замина на двомесечна турнеја низ Србија и Босна и Херцеговина. На некои места му се придружуваше и Анита. Во тоа време неговата љубов кон Анита порасна.

Тие беа неразделни, а Анита одлучи да ги заврши преостанатите часови приватно за да има повеќе време за него…
Љубовта меѓу познатиот хрватски пејач Мишо Ковач и Анита Батурина беше полна со препреки, радост но и тага. Меѓутоа, тој однос не бил прифатлив за нејзиното семејство. Нејзината мајка беше против да ги види заедно.
Со текот на времето, пријателите на Мишао забележале поинакво однесување кај него. Тој изразил желба да стане бизнисмен и да отвори ресторан некаде на Јадранот, што подоцна го реализирал. Оние кои го познаваа најдобро потврдија дека тоа е влијанието на Анита врз него.
Мишо сè уште беше официјално оженет за време на турнејата. По само две години Мишо и Анита се венчаа и ги добија синот Еди, а потоа ќерката Ивана која денес е позната пејачка во Хрватска.

Нивниот луксузен стан бил во Загреб, а заедно го обиколиле светот. – Имавме многу „маки“ кога се запознавме. Таа беше средношколка, јас бев оженет. Многу сакав да бидеме заедно – признал Мишо во едно интервју.
Сепак, загубата на нивниот син ја уништила семејната идила. Еди се упокои на почетокот од вој ната во војната во 90-тите и „совршеното семејство“ потоа се распадна.

Мишо потоа паднал во депр есија и земал лекови за смирување. -Бев на апчиња еден месец, по што се освестив и си реков дека не треба повеќе да живееме така – го раскажала Анита својот најтешкиот период од животот.
Тогаш јавноста беше шокирана од веста дека Мишо Ковач го напуштил семејството и среќата ја нашол во прегратка на друга жена, астрологот Силвија Конте-Калви Марковиќ. Случајно ја запознал и ја видел како личност која конечно ќе му донесе мир.

– Мишо само што излезе од нашиот стан. По неколку дена, колку што ми требаше да го повикам на телефон, јас и Мишо се сретнавме во мотелот Плитвице на обиколницата на Загреб.
Додека седевме на масата и додека го гледав, можев само да кажам дека не верував дека тоа му се случило. Мишо само кратко рече: „Еве, се случи“. Тоа никогаш нема да ми се случи, си помислив и го напуштив мотелот. Тоа беше крајот на нашата љубов – призна еднаш Анита.
Мишо е сега оженет со Лидија и е во среќен брак. Тој живее во Загреб, а Анита во Далмација, и го води нивн иот некогашен семеен ресторан. Во една прилика, ќерката Ивана има објавено слика од мајка си која и денес е многу убава жена.

Previous articleПозната е причината за kaвгата помеѓу Карлеуша и Душко Тошиќ
Next articleДоцна во ноќта, Битолскиот професор со порака до Битолчани: Само може полошо да направите, доколку бегате по скали и лифтови