Home Live Аца Лукас сака на Евровизија и поставува услови како најголема ѕвезда

Аца Лукас сака на Евровизија и поставува услови како најголема ѕвезда

Автобиографијата „Ова сум јас“ на фолк-пејачот Аца Лукас, во која открива пикантерии од својот богат живот, ја бранува јавноста од мигот на нејзиното објавување.

Освен за ска нда л-ите во односот со бившата сопруга Соња Вуксановиќ, Аца раскажува и за односите се своите колеги, меѓу кои и со Лепа Брена.

Имено, Аца опишува зошто не присуствувал на свадбата на Филип Живојиновиќ и Александра Пријовиќ. Во светот на шоу-бизнисот и свадбата на најмилото е исто така бизнис. Затоа венчавката беше организирана во четврток, за пејачите да можат да работат за време на викендот.

Десеттина дена пред венчавката, го сретнав Шабан Шаулиќ на еден од европските аеродроми. Тој беше куќен пријател со Брена и Боба.“ „Знаеш кој ме покани на свадба?“ – ме праша Шабан. „Знам. Брена и Боба“ – му одговорив.

Фановите знаат дека тој ја доби ќерката Викторија со Соња Вуксановиќ, но и дека ја прифати нејзината Софија од првиот брак како негово дете. Исто така, пред овој брак, тој ги имаше синовите Андреј и Лазар, како и ќерката Милјана.

Во книгата што штотуку ја објави, Аца наведува дека грижата за неговото семејство е важна за него, и ако нешто му се случи за нив треба да се грижи неговиот колега, Аца Пејовиќ.

„Не! Александар Софронијевиќ, шефот на оркестарот што ќе свири на венчавката, ми се јави. Тој ме праша кои две песни ќе ги испеам на венчавката“ – разочарано ми рече Шабан.

„Ете, затоа Цеца, Шабан и јас не бевме на свадбата… Затоа што знаевме дека не’ викаат како изведувачи на пејачки дела, а не не’ канат како пријатели на семејството“ – напиша Лукас.

Пејачот одржа прес-конференција, а повод е настапот на фестивалот „Песна за Евровизија ’22“.

Лукас на конференцијата ја обвини РТС, која е организатор на споменатиот фестивал за претставникот на Србија на Евровизија, дека не сакаат да ги почитуваат неговите услови и дека не сакаат јавно да ги откриваат имињата на експертите кои ќе бидат членови на жирито.

На прашањето на новинарот на Телеграф да објасни појасно каква конечна одлука ќе донесе во рок од 24 часа, менаџерот и продуцент на Лукас Саша Мирковиќ рече:

-Дали ќе учествуваме или не, зависи дали ќе бидат исполнети сите услови што ги баравме. Тоа што ме ту жеше Оливера Ковачевиќ е само притисок, но недозволиво е да не се знае кои се членовите на жирито – изјави менаџерот на Лукас, Саша Мирковиќ.

Лукас, кој ја обвини РТС, го следеше одговорот на Мирковиќ. Знаеме дека некому му било понудено да биде жири и дека за тоа му биле понудени пари – тврди Лукас и додава:

– Најголемиот проблем овде е што има овие мали луѓе кои се караат за овие ситни делови и сакаат да „фатат“ нешто, е што доаѓа тим што е потежок од сите нив заедно. Само нашето пијано е поскап од бината на РТС.

– Ако не ги откријат имињата на жирито пред настапот, нема да се појавиме – рече Мирковиќ. Според тврдењата на тимот на Лукас, РТС не може на сцената да донесе пијано што пристигнува од странство за настапот на фолкерот, а тежи 595 килограми.

Тие потоа додадоа дека пијаното сепак ќе биде на сцената. „Се ќе се прави регуларно. Имаме сила и способност да го направиме правилно. Ќе се откажеме од нашата рампа за да го кренеме клавирот. Ако нема клавир ќе нема ни настап – рекоа од тимот на Лукас.

Аца Лукас на медиумите им кажа и дека за време на фестивалот улогата на негов ПР ќе ја има Кија Коцкар.

– Најдобар потег е да бидам ПР, бидејќи Аца само ме поднесува. Вредни сме и секогаш велам „кога победиме“, а не „ако победиме“, па се надевам дека се ќе се реши. Аца засега е повеќе во фокусот од мене – изјави Кија Коцкар, пејачка и победничка на „Задруга 1“.

Previous articleКлинчарова: Можеби некому заштеда од 500, 1.000 или 2.000 денари не им се ништо, ама помеѓу нас има луѓе кои го минуваат месецот со преброени пари
Next articleВладо Јаневски раскажа за својата животна пресвртница, овој момент му го применил животот засекогаш