Home Live Беше најпосакуваната жена на Ју сцената, сега работи на нива и изгледа...

Беше најпосакуваната жена на Ју сцената, сега работи на нива и изгледа топ и во вакво издание

Не е лесно да се сумира низ што поминала Сања Долежал за време на завидното и успешно поп искуство, слава и обожавање низ поранешната држава, сето тоа убаво и помалку убаво што го доживеала досега.
Најмладиот „фосил“ во бендот “Нови Фосили“ е 37 години, а минатата година со групата ја прослави 50-годишнината.

Некогаш биле машинерија, а денес повеќе пеат по свој вкус. Покрај музиката, таа направи и телевизиска кариера која започна во 1991 година.
Гледачите ја гледаа на Нова ТВ во магазинот „ИН“ и рубриката „Готвењето е ИН“, а се покажа како одлична актерка во мјузиклот „Менопауза“.

Со сите нејзини кариери, Сања навистина може да се гордее со своите деца. Нејзината ќерка Леа студира на џез академијата додека нејзиниот син Лука студира математика.

Оваа вечна „девојка во душата“ својот мир го наоѓа во природата и осаменоста.
– Сите заедно, речиси цел свет, доживуваме нешто што не ни можевме да го замислиме. Како сè да застана, животот забави и се сведе на најпотребниот … опстанок. За мене, како и за другите, на почетокот ни беше тешко да престанеме да работиме, активности, да не ги посетуваме семејството и пријателите.
Животот се смени преку ноќ. На почетокот, постојано ги следев вестите од целиот свет, читајќи многу написи за вирусот.

Брзо сфатив дека нема смисла, дека никој навистина не знае за што се работи. Го исклучив телевизорот, не читам портали“, изјави Сања за време на пандемијата за https://www.tportal.hr
Се обидувам да го внесам животот со ограничувања во прифатлива рутина. Откако манијакално го исчистив секој дел од станот, не погоди земјотрес. Никогаш нема да го заборавам тој момент.

Сè уште можев да се справам со ограничувањата поради вирусот, но беспомошноста и стравот во времето на земјотресот и, добро, повеќе од еден месец по него, тоа беше ситуација на која не бев подготвен.
Иако знам дека земјотреси се очекуваат и се случуваат насекаде низ светот во секое време, дури и сега, стравот е сè уште присутен. Наше е да научиме да живееме со сознанието дека на некои работи не можеме да влијаеме.

Што се однесува до социјалната, поточно физичката дистанца…последниве години, освен бизнис, не излегувам премногу, ниту се дружам. Јас сум на возраст кога ми одговара мирот и осаменоста и неколку блиски луѓе околу мене.
Тешко ми беше да го намалам бројот на посети со моите родители, постарите членови на семејството. Во тие моменти и благодарам на технологијата, со која можам да ги слушам и гледам секој ден, барем виртуелно“, рекла Сања, пејачката на Нови Фосили.

На Евровизија во 1987 година, „Нови фосили“ ја изведоа песната „Јас сam za ples“ и го освои 4-то место со 92 поени.
По напуштањето на „Нови фосили“, таа сними три соло албуми. Таа имаше улога на новинар во музичкото ТВ шоу „Je l’me netko tražio“, за кое ја отпеа истоимената воведна песна. Таа е водител на ток-шоуто „Сања“ на РТЛ од 2004 година.

Таа е поранешна водителка на утринската програма на ХРТ. Сања беше водителка на РТЛ од декември 2016 година. Таа работи на Нова ТВ од јануари 2018 година.
Јас готвам веќе 35 години, тоа го научив од мајка ми. Тоа не е тајна, дека сакам да готвам и дека сакам да јадам“, изјави таа во едно интервју.

Таа има две деца од упокоениот сопруг Ненад Шариќ, кој беше тапанар во групата Нови Фосили.

Ќерка ми е сега во Лондон, таа студира на џез-академија, а синот се определи на сосема нешто друго. Тој е во Загреб и студира математика.
Лука има 27 години, а Леа 26. Тие се веќе свои луѓе, се одвоија од мене, живееме одделно, но како мајка, ќе се грижам цел живот за нив и ќе ги советувам за се што треба.

Она што често им го зборував, а им го зборувам и сега е: памет во глава. Младоста е нетрпелива. Кога сме млади, се сакаме веднаш.

Секоја одлука треба да се преспие, треба малку памет пред да се донесе. Тоа ги учам моите деца“, додаде Сања.

Сања за својот драг сопруг, кoј си замина како последица на мозоч-ен удар во мај во 2012 година, вака зборува:

-Велат дека времето ги лекува раните, но не е така. Тоа само ти помага полесно да живееш со загубата. Како што времето поминува, се повеќе спомени на Ненад имам. Најмногу го паметам неговото смеење.

Неговата насмевка секогаш ќе ме грее. Секогаш, кога тој беше во друштво, друштвото беше многу весело. А она што секогаш ќе не спојува, тоа се нашите деца.

Сања Долежал сега има 59 години и често објавува природни слики на својот Инстаграм профил. Една од нејзините понови слики е сосема природна, како таа работи на нива, со лопата во рацете, со гумени ракавици и без шминка.

Ова е всушност реклама за витамини за кои таа вели дека ѝ ја одржуваат енергијата, но Сања излгеда одлично и во вакво природно издание, и на нива и на сцена, Сања е супер.

Previous articleРозета Арcова, легендата на македонcкото новинаpство сe појави во јавноста, има посебен, емотивен повод (ФОТО)
Next articleРебека му раскинуваше на Милан 20 пати, тој ѝ пишувал тажни писма, а денеска се среќни и слават