Home Live Фаќаат 20 лежалки рано посабајле и тоа за секој случај – ,,Да...

Фаќаат 20 лежалки рано посабајле и тоа за секој случај – ,,Да не дојде некој наш”, eве со што се соочуваат туристите во Грција

Започна летната сезона, а со тоа и одморите и излегувањето надвор од границите на нашата држава.

Сепак, важно е да знаете пред да одите на патување дека е најисплатливо да користите мобилен телефон за да разговарате во странство користејќи една од апликациите, што подразбира пристап до бесплатен интернет.

Во секој друг случај, трошоците за роаминг може да бидат високи.

– За да се намалат трошоците, потребно е да се информираме за цените и доплатите на тарифите за роаминг, но и да се внимава на вклучување/исклучување на преносот на податоци – вели Милан Добријевиќ, помошник министер за телекомуникации.

– Користењето аудио повици преку viber или whatsapp, како дел од договорениот пренос на податоци, е апсолутна препорака и прави мали сметки.

Еден видео повик чини значително повеќе, преносот на фотографии и видеа може да генерира големи трошоци за кои луѓето треба да бидат свесни – изјави помошник министерот за телекомуникации за РТС.

Според него, користењето на мобилен телефон со роаминг предизвикува три главни типа на трошоци – остварување и примање повици, вториот е за испраќање пораки и третиот за пренос на податоци.

– Доколку не сакаат никакви трошоци, потребно е да го исклучат преносот на податоци пред граница, да ги активираат соодветните пакети со кои подоцна го активираат најповолниот пренос на податоци и на тој начин да ја користат услугата што ја сакаат.

Тој нагласува и дека цената на разговорите во основните тарифи во Грција започнува од 19 динари, цената на пораката од три до четири динари, а цената за пренос на еден мегабајт во роаминг е динари за мегабајт.

Во групата На одмор во Грција се објавени цени од лежалките и од пијалоците во регионот кој е популарен кај Македонците и кај Србите и цените се најефирни во Олимписката ривиера, кај Паралиа и во Олимпик бич.

Цените на плажите на Егејско море: Олимпик бич: лежалки 4€, кафе 2€, сок 2€, пиво 3€, гиро 3.3€, Мусака 5.5€. Во Паралиа пак, лежалките се 5€, кафето е 2€, сокот 2, пивото 3, гирото 3, а мусаката е по цена од 7 евра.

Во Полихроно, на првиот крак Касандра на Халкидики, лежалки се бесплатни, но мора да се нарача за пиење. Кафето е 2.5 евра, сокот исто така 2.5, пивото 4, гирото 4, а мусаката 8.5 евра.

Туристите очигледно се подготвени да направат се’ за да си обезбедат добро место на плажите и користат различни трикови и методи за да го зачуваат најдобриот можен пристап до морето, лежалката или погледот.

Но, фотографиите кои неодамна беа објавени во Фејсбук групата „Во живо од Грција“, направени на Атос, во близина на градот Уранополис, покажаа дека многу луѓе немаат ниту мерка, ниту граница кога е во прашање толеранцијата.

Еден македонски турист на шега ја опиша сцената снимена во седум часот наутро како натпреварувачки дух на балканските туристи во играта „кој може побрзо, кој подобро“.

На фотографијата се гледа дел од хотелската плажа каде веќе се земени сите лежалки, односно „означени“ со крпи или чанти.

Секој ден треба да отидеш порано, а на плажа можеш да одиш и напладне, се додека во групата имаш претприемнички ранобудник кој ревносно ги зазема првите три реда“, пишува читател од Македонија.

Додавајќи дека и порано видел слични ситуации, но сега забележува дека нашите луѓе тоа го прават „корпоративно“, односно дека една ноќ зафаќа, како што вели, 20 лежалки и тоа – за секој случај, водејќи се од мислата: „Можеби ќе дојде некој наш“.

Други корисници се согласија дека биле сведоци на истите сцени пред неколку години.

„Прв пат го видов ова во Паралија. Бев шокиран. Во 6 сабајле со сите алишта трчаат да остават крпи на лежалките“, „Станувам во 5, но сами си носиме лежалки.

Да бидам искрен, додека да стигнам до плажата (30 метри) слободната зона е веќе окупирана“, гласат дел од коментарите.

Други, на кои оваа практика воопшто не им се допаѓа, веднаш понудија некои решенија.

„Додека не ја откажат „резервацијата“. Забрането е во многу одморалишта“, „Срамота“, „Ние самите сме виновни за тоа, затоа што ја трпиме оваа ароганција.

Убаво ги тргате „маркерите“ и си ги ставате работите“, „Ужас. Треба да се забрани…“, се вели во коментарите.

Previous articleГpцитe oбјавија видео од мoмeнтoт на наоѓањето на Иван – нoвинаркaта cо плачлив глаc објаснува што се случило (ВИДЕО)
Next articleТамара Тодевска и ќеpкичката Хана комплетно се трансформираа: Направија иста необична фризура (ФОТО)