Home Live Како настана eдна од најјаките песни на Аца Лукаc- ,,Лична карта” која...

Како настана eдна од најјаките песни на Аца Лукаc- ,,Лична карта” која пpави ,,бум” на cите журки

По разводот со Аца Лукас, Соња Вуксановиќ доби семејна вила на Бежанијска коса, додека фолкерот се пресели во стан во Вождовац. Таа остана да живее со ќерките Викторија и Софија.

Соња ретко се огласува за медиумите, но е активна на Инстаграм, па често прикачува фотографии од луксузниот дом кој го опремила по нејзин вкус.

Омилен детаљ и е огледалото кое се протега по целиот ѕид, каде што најмногу ги слика стајлинзите, а во чиј позадина се гледа пространа дневна соба опремена до најситен детал.

Има и мермерни скали, како и месингана ограда. Соња за време на празниците посебно го украсила својот дом за да изгледа потопло, што особено ја радува нејзината ќерка Викторија.

Домот го красат уметнички дела, скапоцени детали, но и прекрасни цвеќиња во кои Соња посебно ужива. Да потсетиме, Лукас во својата книга „Ова сум јас“ детално ја опиша нивната врска, но и кавгите кои, како што истакна, биле стр ашни.

– Почнуваат кав гите. Страш но. И двајцата погрешивме, се разбира, но не ги признавме нашите грешки. Низ кав гата сфатив дека почна да се враќа стариот Аца, кој кажува што мисли и прави што сака.

И бидејќи беше забрането, почнав да доаѓам дома пиј ан. Аца во најлошото издание! И сè полека почна да го губи своето значење.

– Таа во кавгата наброја што сум јас. Нашите кавги беа стра шни. И таа кав га пред децата. Вените на вратот ни пукнаа од викање и изгледа дека ќе експлодира. Тврдоглави и двајцата, не го прифаќаме нашиот дел од вината.

Пејачот Аца Лукас го ожени со синот Лазар, а во еден ресторан во Белград приредија голема прослава. Како што самиот кажа, Лукас на свадбата покани тројца свои колеги Саша Матиќ, Цеца Ражнатовиќ и Аца Пејовиќ, кои од оправдани причини не можеа да дојдат.

Тортата беше на пет ката, со бели рози, а одозгора беа позлатени иницијали, а младоженецот и младата Ана беа воодушевени. На прославата дојдоа бројни познати личности, а еден од нив е пејачот Милан Митровиќ кој атмосферата од прославата ја сними на својот Инстаграм.

Лазар во еден момент го грабнал микрофонот и пуштил глас на својата свадба. Лазар ја отпеа песната на својот татко „Кафана на Балкану“ и ги воодушеви сите присутни.

Да потсетиме, невестата го зела презимето Вуксановиќ и го згазила Лазар според обичаите за да биде „главна во куќата“. Прослави и поранешната сопруга на Лукас Цеца, мајката на Лазар.

Популарниот пејач Аца Лукас направи феноменална прослава по повод бракот на неговиот син Лазар. Церемонијата започна во црквата, каде Лазар Вуксановиќ откри дали е подготвен за венчавката.

-Спремен сум со денови. Денеска има малку повеќе тензија, но се помина во најдобар ред – изјави Лазар, што ги изненади сите присутни, бидејќи во денешно време на свадбениот чекор се решаваат и многу постари парови.

Тој изјави дека не е сигурен дали Лукас ќе пее, но и да не пее се ќе оди совршено. „Се зависи од него, но тој рече дека нема да прави концерт од свадбата. Има луѓе кои се ангажирани за прославите, така што се ќе биде во најдобар ред – рече Лазар. Лукас потоа го коментираше големиот ден на Лазар.

– Ова е сигурно еден од најсреќните денови во неговиот живот. Не го советував, што би го советувал. Има 27 години, знае што треба да направи, па ако згреши ќе ја исправи грешката – изјави Лукас. Сепак, познатиот фолкер не издржа да не го фати микрофонот, а истото го стори и неговиот пријател Саша Матиќ.

Музичката индустрија во средината на 90-тите години на минатиот век се карактеризираше со пеење на песни кои најчесто ги изведуваа пејачи од Грција и Турција.

Да се ​​потсетиме на „Жените сакаат дијаманти“ на Карлеуша, која првично е песната на Таркан „Kiss kiss“, потоа песната „Педро“ што ја отпеа групата „Duck“ која всушност е „La isla bonita“ на Мадона или дуетот на Мина и Јелена

која ја отпеа „Со тебе ли ме изневерува“, која оригинално е „Калитрера“, а ја пеат Ана Виси и Каити Гарби. Песната „Траума“ на Ана Виси ја отпеа Аца Лукас, а кај нас е позната како „Лична карта“.

Тоа е еден од најголемите хитови на Лукас. Песната беше објавена во 1998 година на истоимениот албум. Тоа е најуспешниот албум на Лукас, од кој се издвоени песните „Кафана на Балкану“,

„Куда иду људи као ја“, „Песма од бола“. Познатата мелодија ја преработи Александар Радуловиќ – Фута, текстот го напиша Марина Туцаковиќ, а Лукас со својата енергија ја обои и така настана песната, која е една од причините за масовен делириум на секој настап на Лукас.

Previous articleМили ужива во Грција на островот на кој некогаш се снимаше популарен филм, еве зошто сите го гледаа згодниот пејач
Next articleЦеца, Северина и Карлеуша отидоа на квиз на знаење, ќе се држите за стомак од одговорите кои ги дадоа