Home News На 25 км од обала на отворено море – објавена cлика каде...

На 25 км од обала на отворено море – објавена cлика каде е најден Иван

Денес грчките медиуми пренесоа изјава од Васил, младиот човек од Македонија кој беше спасен неколку минути откако вчера беше однесен од струја на плажата Мити.

Драматичните моменти од неговото спасување ги опишува Васил Брезовски, туристот кој беше однесен во морето во Посиди на Халкидики и прв беше спасен.

„Отидовме да пливаме со моите пријатели, на место кое тогаш немаше проблем, ниту високи бранови, ниту многу ветер. Но, за две минути, без да сфатиме, сцената се смени“, опишува тој за iefimerida.gr „Сè се случи во рок од две минути“

„Го загубивме вниманието на неколку минути, додека бевме и во плиткото. Но, ова беше доволно за времето да се промени и водата да не вовлече длабоко во морето“, се присетува тој.

„Се обидував да останам смирен и да останам на површината на водата. До мене беше мојот друг пријател, третиот воопшто не го видов. Одеднаш и јас го изгубив за неколку секунди“, вели тој.

За негова среќа, сурфер му пришол на местото каде што бил. Не можел да му помогне, но му рекол да почека и таа помош наскоро ќе дојде.

Навистина, сурферот ја известил крајбрежната стража и им ја кажал точната локација на Васил, поради што бил спасен.

Васил моментално останува во болницата во Полигирос, додека само што дознал дека неговиот втор пријател е пронајден и е безбеден. Се надевам и посакувам да се најде другиот“, рече тој.

Денес беше извлечен 30-годишниот Иван, еден од тројцата Македонци кои исчезнаа во Егејското море беше пречекан со аплауз штом стапна на копното.

Како што пишува грчкиот весник „Прототема“, Иван бил пронајден жив и здрав околу 12.30 часот, и покрај тоа што околу 19 часа се борел со брановите во морската област во Посеиди на Халкидики.

Во неколкуте зборови што ги кажа 30-годишнииот Иван напомена дека неговото спасување е најголемиот подарок за неговиот роденден.

Неговиот татко и брат се нурнаа во неговите прегратки видно олеснети што сагата е завршена, а нивниот најдраг е здрав и здраав, пишува весникот.

„Многу сме среќни поради среќниот крај. Момчето е во добра здравствена состојба, прилично дехидрирано, но е добро“, изјави Чалкиа за protothema.gr.

„Пред малку ми кажа дека успеал да преживее благодарение на топката што ја нашол во морето. Успеал да ја држи топката цели 19 часа. Тој е многу силно дете и е во добра форма, паметен и одлично се справуваше со себе“, нагласи таа.

Во популарната група „Live from Greece“, Ана Николиќ објави фотографија од мапа, каде точно е пронајден Иван, на 25 километри од обала, за среќа на место каде поминуваат големи бродови, од кои еден од нив го забележал:

„Погледнете колку е пронајден вториот Македонец Иван од тројцата исчезнати вчера на дури 25 километри од брегот. Ова кажува колку се силни струите во овој дел од морето.

Имал среќа што струите го однеле до дел од морето каде минуваат големи бродови.

Грците на социјалните мрежи пишуваат за тоа колку е важно да се постават предупредувачки знаци на повеќе јазици, бидејќи локалното население знае дека постои опасност од струи на ова подрачје, додека туристите не.

На грчките портали пишува дека Иван ја држел топката во раце и дека тоа му помогнало да остане на површината на отворено море повеќе од 18 часа. Се уште се трага по третото момче“, пишува Николиќ во популарната група.

Previous articleПроговори Васил, првото момче кое беше спасено вчера: Кога влеговме во морето, беше мирно – сè се промени за 2 минути
Next articleМили ужива во Грција на островот на кој некогаш се снимаше популарен филм, еве зошто сите го гледаа згодниот пејач