Home News Проговори Васил, првото момче кое беше спасено вчера: Кога влеговме во морето,...

Проговори Васил, првото момче кое беше спасено вчера: Кога влеговме во морето, беше мирно – сè се промени за 2 минути

Со насмевка на лицето и во добро расположение, денес од морето излезе триесет годишниот Иван. Тој стапна на копно на малото пристаниште во Неа Скиони и заплака од среќа по се што му се случи во изминатото деноноќие.

Според грчките медиуми, токму тој вчера славел роденден. Од страна на новинарите беше пречекан со прашањето дали спасениот живот му е подарок за роденден.

„Сигурно ова ми најлош подарок за роденден“, рече Иван, спасен.

Роднините на Иван во изјава за грчките медиуми велат дека се пресреќни што тој е добар.

„Беа долги 24 часа, беше дефинитивно многу стресно, но многу сме среќни што тој е добро. Сите мислевме дека ќе биде во многу полоша состојба, но тој е добар“,рече роднина на Иван.

Иван бил најден на околу 20 километри од брегот. Градоначалничката на општината Касандра, вели дека добрата физичка сила му помогнала на Иван да преживее.

Тој ѝ кажал оти му помогнала и топка која нашол во морето и се држел за неа цело време.

„Пливал методично и систематски и успевал да се одржи и да лебди на водата за да се одмора повремено. Му помогнало што е физички добро подготвен. Сега е во болница и нема посериозни проблеми, но е под стрес и е дехидриран“, изјави Анастасија Халкиа, Градоначалничка на Касандрија.

Топка, не многу голема, веројатно од оние за одбојка или ракомет на плажа, залутана во длабочината на морето, малку издишана, но според градоначалничката на општина Касандра Анастасиа Халкиа, доволна да спаси човечки живот, животот на 30-годишниот Иван, кој по 19 часа сега е веќе на копно и во добра здравствена состојба, јави дописничката на МИА од Атина.

Градоначалничката, која уште од првиот момент вчера, одблиску ја следи спасувачката акција за пронаоѓањето на македонските туристи кои исчезнаа во немирното море на првиот крак на Халкидики, во разговор со дописничката на МИА од Атина, открива детали, како 30-годишниот успеал да преживее.

Најсреќниот беше младиот човек од Македонија кој беше спасен неколку минути откако беше однесен од струја на плажата Мити.

Драматичните моменти од неговото спасување ги опишува Васил Брезовски, туристот кој беше однесен во морето во Посиди на Халкидики и прв беше спасен.

„Отидовме да пливаме со моите пријатели, на место кое тогаш немаше проблем, ниту високи бранови, ниту многу ветер. Но, за две минути, без да сфатиме, сцената се смени“, опишува тој за iefimerida.gr „Сè се случи во рок од две минути“ –

„Го загубивме вниманието на неколку минути, додека бевме и во плиткото. Но, ова беше доволно за времето да се промени и водата да не вовлече длабоко во морето“, се присетува тој.

„Се обидував да останам смирен и да останам на површината на водата. До мене беше мојот друг пријател, третиот воопшто не го видов. Одеднаш и јас го изгубив за неколку секунди“, вели тој.

За негова среќа, сурфер му пришол на местото каде што бил. Не можел да му помогне, но му рекол да почека и таа помош наскоро ќе дојде.

Навистина, сурферот ја известил крајбрежната стража и им ја кажал точната локација на Васил, поради што бил спасен.

Васил моментално останува во болницата во Полигирос, додека само што дознал дека неговиот втор пријател е пронајден и е безбеден. Се надевам и посакувам да се најде другиот“, рече тој.

Previous articleПознато е што го одpжало Иван 17 часа во водата, покpај неговата добра физичка спремност
Next articleНа 25 км од обала на отворено море – објавена cлика каде е најден Иван