Home Live Ова е вистинската приказна за Брена и Боба, не им било сè...

Ова е вистинската приказна за Брена и Боба, не им било сè така мазно, ретко кој знае

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ со години водат неколку успешни бизниси заработувајќи милиони.

Сепак, тие нема да застанат, па решиле да инвестираат во туризмот и да изградат луксузен хотел на Златибор, за кој, како што тврди Боба за медиумите, ќе дадат околу 50 милиони евра.

Како што дознава Курир, овој луксузен објект ќе се гради зад езерото, на потегот помеѓу дино паркот и студентското одморалиште. Како истакнат спортист, Боба таму во 90-тите доби парцела од два хектари.

Како што дознаваме од трговците со недвижности, пазарната вредност на арата во тој дел е меѓу 25.000 и 30.000 евра, па неговиот плац чини околу шест милиони евра.

Лепа Брена и Боба Живојиновиќ се во среќен брак веќе 30 години, од кои имаа два сина, Стефан и Виктор, но малкумина знаат точно како се запознала оваа двојка.

Двојката се заколна на вечна љубов веднаш по почетокот на романсата, а нивната прва средба беше тешко да се организира.

Во тоа вешто го поддржуваше тогашниот менаџер на пејачката, а подоцна и кумот Рака ѓокиќ, кој долго време се обидуваше да ги спои.

Брена и Боба еднаш зборуваа за својата љубов и низ смеа се сетија на почетокот на нивната приказна.

,,Јас и Боба имавме среќа да пораснеме заедно во бракот, да се смееме заедно, да плачеме, да поминеме низ сè заедно. Бевме обединети не само од убави работи, кои секогаш беа во изобилство, туку и од некои тешки ситуации што ги преживеавме заедно.

Тогаш ќе видите дали лицето до вас навистина е ваш животен партнер. Затоа што е лесно да се биде добро кога сè е добро “, рече Лепа Брена во едно интервју пред неколку години се сети како започна сè:

,,Кога го запознав Боба, ми се допадна неговата спонтаност и искреност и знаев дека не треба да губам време, затоа што тогаш нашите кариери беа во зенитот. Си реков – сега или никогаш!

Се сеќавам, се запознавме по премиерите на првиот дел од филмот „Хајде да се волимо“ во Домот на синдикатите. Се сеќавам дека дадов интервју за „Илустрована политика“ и Рака ме заклучи во канцеларија со новинарката за да можеме нормално да разговараме“, рече Брена, а Боба продолжи:

,,Требаше да ја запознам Брена уште порано затоа што сакавме да ја ангажираме да пее на тенискиот турнир, но Рака Đокиќ, нејзиниот менаџер, подоцна наш кум, избегна со оправдување дека има многу обврски. Но, навистина беше така, таа секогаш имаше настапи.

Кога конечно се запознавме, дојде Брена и ми рече: ‘Каде беше овие години?’ Тоа беше судбинска средба, а првите неколку месеци беа многу тешки. Го користевме секој слободен момент да бидеме заедно.

Летав од Ибица до Цирих, дојдов да ја видам “, се присетува поранешната тенисерка од почетокот на нивната врска, назад во 1986 година..

На крајот, Лепа Брена истакна дека е среќна што го дели животот со него и дека и покрај оние кои не верувале во нивната љубов, тие успеале да го изградат своето гнездо.

,,Ми се допаѓа сознанието дека не погрешивме при изборот на еден со друг. Ние ја планиравме венчавката во времето кога започна распадот на Југославија.

Се разбира, медиумите се занимаваа со прогнози за нашиот опстанок и имаше исто толку што не верувајте дека ќе успееме.

Мило ми беше што времето покажа дека двајцата бевме во право. Во текот на сите овие години се поддржувавме еден со друг, споделувајќи ги и убавото и неубавото. Како одминува времето, сè повеќе сме свесни дека сме негувале вистинско пријателство меѓу нас.

Бидејќи за вљубувањето е хормонална состојба и треба да се користи до крај. И љубовта никогаш не треба да се троши. Научивме да правиме разлика помеѓу овие две работи, и затоа го издржуваме ова долго “, откри Лепа Брена во една пригода за списанието Глоси.

Нивната љубовна приказна беше крунисана со венчавка во 1991 година, која во медиумите се карактеризираше како „свадба на векот“.

Previous articleВанковска му одговори на Деcкоски зa знамето: Ако дојде некој да ме попита, може да го зашљакам со знамето
Next articleОва е тежок момент за неа: Првата објава на Јелена Карлеуша по објавата за разводот со Душко