Home Live Родителите на Николина Пишек не ѝ дозволувале да биде јавна личност: Тие...

Родителите на Николина Пишек не ѝ дозволувале да биде јавна личност: Тие се родители на стара паричка

Телевизиската водителка Николина Пишек пред нешто повеќе од месец и половина го загуби сопругот Видоје Ристовиќ со кој ја има ќерката Уна Софија.

Таа пред некое време на својата сакана ќерка и’ испрати многу емотивна порака на Инстаграм, која израдува многумина,

бидејќи таа порака содржи искрени зборови за тоа како двете можат да ја надминат загубата на сопругот и таткото. Чекор по чекор, размислува Николина.

Заедно со фотографијата на која се гледа Николина со ќерката додека шетаат низ Белград, таа напиша:

– Ни рекоа – чекор по чекор. Така почнавме. Рамо до рамо, рака под рака, обединети стравови и обединети надежи. Ме праша – од каде знае дека не си одам?

Почнувате да ја разбирате конечноста на сè. И дека од неа излегува нова убавина – од ден на ден, мали победи, нога пред нога, и еден ден ќе погледнеш нагоре и ќе сфатиш дека си се искачил на планината чија нога те исплашила. И тука сме. Чекор по чекор.

Да потсетиме, Николина Пишек претходно изјави дека свекорот нејзе и нејзината ќерка ги негира законски наследените права.

-Поради невистинитите и груби инсинуации на мојот свекор, г-дин Витор Ристовиќ или како што вие го нарекувате Миша Гроф, сите мои апели до таткото на Видоје во однос на имотот беа исклучиво насочени кон остварување на законските наследнички права што ги има мојот свекор.

За жал грубо демантира кон мене и мојата и ќерката на Видоје, што се гледа од неговата изјава што ја објавивте. Таткото на мојот сопруг не е негов законски наследник и нема право да располага со имотот на Видоје, кој неоправдано го присвоил – рече таа.

Вдовицата на Видојe Ристовиќ, Николина Пишек, е во центарот на вниманието на јавноста поради јавната расправија со таткото на нејзиниот покоен сопруг, Витор Ристовиќ, главно поради наследство.

Миѓша Гроф излезе во медиумите со сериозни об вин увања на неговата снаа.

– Николина ми го yb и синот! Купувала куќи, патувања, базени, барови, фирми…

Потрошила ненормални суми на пари. Видоје ја школуваше ќерка и’ од првиот брак во Лондон и ги финансирал нејзините трошоци.

Не знам каков имот сака, Видоје беше богат, но тоа се мои пари. Мора да е свесна дека ништо нема да и’ дадам, а ако почнам да откривам се’ што знам за неа, ќе биде уап сена – остар беше Миша на самиот почеток на разговорот, кој потоа ги откри шокантните детали од бракот на Видое со Николина.

– Николина беше со Видоје само за пари, двајцата не спиеле заедно повеќе од две години. Доаѓаше во Загреб, и ги носеше парите што ги бараше, а потоа одеше во хотел да спие.

Таа жена беше ненаситна, бараше стан во Лондон, кучињата ѝ се маникир, континуирано почнуваше некои бизниси, заедно патуваа половина свет.

Кога веќе не знаела што да прави со парите ги фрлила на глупости, за време на бракот Видоје потрошил милиони евра на неа. Никогаш не му кажав збор на син ми, само сакав да биде среќен, иако бев свесен за се’.

Неколку месеци пред упокојувањето на нејзиниот сопруг, таа јавно проговори за своите родители, а откри дека на почетокот не ја поддржувале во нејзината одлука да се занимава со јавна работа.

– На родителите им требаше многу да сфатат што правам. Дури подоцна сфатија… Тие се родители на стара паричка. Сакаа да бидам осигурана, што значи тоа…

Да бидам здравствено осигурана, мојот работодавец да го плати тоа, а не јас да плаќам сама, концептот не им беше баш јасен.

За нив беше несфатливо што значи „самовработен“. Дека имам и редовни примања, стабилна плата – изјави Николина Пишек, чиј татко се упокои минатата година.

– Не се радуваа на изборите што ги имав. Би биле најсреќни да работам на суд или нешто слично… (се смее) Не беше така.

Подоцна многу ми помогнаа, особено со ќерка ми, која ја имав на 21 година, кога студирав на факултет. Бев самохрана мајка – додала во таа прилика пејачката.

Previous articleСузана Манчиќ се пофали што ѝ купил Гркот: Тоа е всушност куќа вpедна околу 45.000 евра, ништо големо
Next articleВозевме накај Грција и гужва на граница – се вративме во Дојран и посакав таму да го истерам одморот