Home Live Совети од 1973 за млади Југословени кои одат на „наше море“: Како...

Совети од 1973 за млади Југословени кои одат на „наше море“: Како да се пријде на девојка

Индекс.хр, пренесува текст од 1973 година, кој на младите Југословени кои одат на одмор на „наше море“, им дава упатство како да и се приближат и да стапат во врска со девојка.

Тогаш, сè било поинаку, немало мобилни, месинџери, социјални мрежи…

„Јуни 1973: Нема подобро и поубаво место за почеток, а често и за успешен исход на запознавање, од плажата. Има и такви кои одат на море да се одморат од напорите во текот на целата година, поради што живеат речиси монашки живот, а други кои сакаат да се одморат само колку што треба, за да не стигнат дома поуморни од кога заминаа.

Вие, сигурно, припаѓате на оваа втора категорија, и затоа го напуштате градот – убави и млади, со луда желба да се забавувате и да живеете на висока нога.

За малку да се „вратите во форма“, петнаесетина дена пред заминувањето почнавте да правите склекови и чучњеви, за вашето атлетско тело да го изгуби стомачето и салото.

Веќе за време на патувањето се прашувате какви се девојките на местото каде што ќе летувате.

– О, каква топлина! Ми се чини дека ќе полудам… Толку невозможна температура немало. Да врнеше… По ѓаволите, ќе почне да врне за десет дена кога ќе одам на одмор.

– Каде реши да одиш?

– Се уште не сум се одлучил меѓу Опатија и Макарска.

– Слушај, има прекрасна плажа на Олиб. Природата е речиси недопрена. Има можности и за подводен риболов, исто така…

– Дали си ти луд? Што да правам на Олиб? А девојки? Таму сигурно нема ниту една локална жена, а на толку тивок остров доаѓаат само жени со сопрузи или заљубени парови.

Не, секој си има свој вкус… Ти сакаш подводен риболов, а јас површински. Не можам да замислам одмор без барем една жешка бринета или русокоса…

– По ѓаволите, тогаш и јас се откажувам од Олиб. Одам со тебе во Опатија или Макарска!

Совети како да се „ќари девојка“! Не напаѓајте веднаш!

Веднаш штом стигнавте на плажата, забележавте една која ви го одзема здивот.

Секако, не „одете во напад“ веднаш. За да ја осигурате лојалноста на келнерот, веднаш дајте му добар бакшиш. Потоа следниот ден замолете го да ви даде маса во близина на избраничката на вашето срце. Тој нема да може да те одбие.

Ако ништо друго, на овој начин ќе можеш да го процениш апетитот на вашата мила пријателка: не е исклучено таа да јаде како моќна правосмукалка.

Ова ќе ви биде предупредување дали да ја повикате на вечера следниот ден, бидејќи ќе останете без пари многу порано отколку што мислите.

Навистина е неверојатно како некои витки и слаби девојки, кои изгледаат како да живеат на вода и воздух, можат да јадат големи количини храна.

Започнете ја „стратегијата“, така што ќе ја поздравите со насмевка за време на вечерата или ручекот. Потоа ќе ја видите на плажа, па нема да ви биде тешко да ја „нападнете“.

На море, девојките сакаат да се забавуваат и да стекнуваат нови пријатели; инаку, би отишле на некој осамен остров каде што нема ништо друго освен галебите. Тоа значи дека теренот сам по себе е идеален. На тоа додадете ја топлината, целосното отсуство на какви било грижи…

Бидете љубезни, фини, воопшто не наметливи

Две вечери подоцна (ако не пред тој рок) веќе ќе успеете да ја поканите на танц, имено „на прекрасно место што е грев да не се види“. Ќе ја сретнете секое утро, ќе одите на екскурзии со брод. Сигурно ќе се дружите порано отколку што мислевте.

Сепак, секогаш однесувајте се на најдобар можен начин: бидете љубезни, сочувствителни, срдечни, но никогаш не наметливи и агресивни.

Бидете лукави за девојката да го задржи својот избор на вас. На крајот на краиштата, не е толку тешко да се придобие жената.

Направете сè за да и дадете до знаење дека ја сметате за исклучително убава, добра, благородна, образована и интелигентна – и ве уверуваме дека никогаш нема да погрешите.

Откако ќе го завршите „воведниот дел“, ќе почнете да ја носите надвор од хотелот. Внимателно ќе избирате романтични места, зајдисонца на море, ноќи полни со месечева светлина и слично, ресторани кои ретко се посетуваат, кои имаат засенчени градини.

Ќе ја прошетате каде што има многу идилично прегрнати парови, но ништо нема да направите. Застанете до неа, но не ја допирајте, разговарајте со неа со сугестивен и топол глас, погледнете ја со магнетски поглед (ако можете), но ништо друго.

Слушајте ја музиката мирно (ако танцувате – не стегајте), гледајте го зајдисонцето, кога одите, дишете го воздухот со задоволство… и повторно ништо повеќе од тоа.

Девојката ќе се чуди зошто не си ја бакнал

По една недела ќе се чувствувате исцрпени. Но – дали е тоа битка на нерви? Ако не се чувствувате способни да го водите, можете да се повлечете секогаш кога ви е погодно. Но, ако имате доволно сила за овие искушенија, ќе добиете убав подарок…

На почетокот, девојката ќе се восхитува на вашата воздржаност и ќе се чувствува смирено покрај вас. Тогаш ќе почне да се чувствува премногу смирено и да се чуди зошто и покрај илјада поволни можности (романтични ресторани, прошетки на месечина) не сте ја бакнале ниту еднаш.

Ќе мисли дека не ти се допаѓа и ќе направи се за да изгледа попријателска, подуховита, попристапна.

Ќе почне почесто да се пресоблекува, повнимателно ќе ја чешла косата, ќе купи нов парфем (за кој и рекоа дека е неодолив)… но вие сепак бидете непопустливи.

Вие сте најбараниот маж на светот, но не сакате да кренете прст!

За да се утешите, помислете дека ако вашите нерви вибрираат како жици на виолина, нејзините веќе се на работ да експлодираат. Затоа единствено од вас ќе зависи кога ќе ставите крај на оваа тортура.

Ќе биде доволно само да ја погледнете на одреден начин и таа ќе ви падне во прегратка.

Текст: Ана Новиќ (од серијалот „Како да се запознаеме“, А-Ш, 1973)

Извор: Индекс.хр Фото: Јутјуб принтскрин

Previous articleФуркан: Зошто толку ја мразите оваа држава? Ќе ве бројат уште некој ден на протести, а потоа ќе ве заборават
Next articleВане Марковски: Оние кои ќе вперат прст во тебе, не гледаат колку кал им се насобрал под неисечените нокти