Home Live Ураганките го најавија својот последен наcтап: ,,Ние cме различни карактери,” па открија...

Ураганките го најавија својот последен наcтап: ,,Ние cме различни карактери,” па открија дали некогаш повторно ќе се спојат

Распадот на групата „Ураганки“ изненади многумина, а сега се огласи и Марија Шерифовиќ.

– Сето тоа го видов, знам за тоа. Знам за што се работи, но знаев за тоа уште пред да стане јавна вест. Девојките и менаџментот имаат долги години фантастична соработка, а брендот ќе остане да постои – изјави Марија Шерифовиќ за групата „Ураганки“.

– Доаѓаат некои нови девојки. Можам само да кажам дека до некаде ми е жал за тоа, но сакам да им посакам се најдобро на Сања Вучиќ и Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ.

Им посакувам среќа во соло кариерата и секоја друга работа, задачи што ќе им ги служи животот – заинтригирала единствената српска победничка на „Евровизија“. Марија го коментираше Констракт и нејзините шанси на фестивалот во Италија.

– Славам 15 години од победата на „Евровизија“, како и, сигурна сум, српскиот влез во финале, тоа е најтешкиот дел.

Сега, тоа што ќе се случи понатаму е навистина прашање на судбина, комети, планети, но сигурна сум дека пласманот ќе биде многу, многу добар – изјави Марија.

Групата Hurricane или Ураганки само ја потврди нивната доминација- како ураган со секоја наредна песна рушеа рекорди, не само во Србија, туку на целиот Балкан и пошироко.

Сања Вучиќ, Ксенија Кнежевиќ и Ивана Николиќ се девојките кои како да се предодредени за светска слава- го имаат талентот, енергијата, убавината…

Нивната популарност ги однесе и на Евровизија во Холандија каде ја претставуваа Србија минатата година и беа едни од главните ѕвезди.

Често имаат настапи во Македонија и презадоволни се од нашата публика. На повеќето од песните се потпишува нашиот најпознат хит- мејкер Дарко Димитров.

ФОТО: Јутјуб принтскрин
Групата Ураганки се здоби со дополнителна популарност со учеството на Евровизија, за што сведочи и фактот дека Сања Вучиќ, Ивана Николиќ и Ксенија Кнежевиќ беа букирани до крајот на летото, кога станува збор за настапи и концерти. Сепак, цената на нивните настапи веќе не е иста.

Имено „Ураганите“, сега пеат скоро двојно повеќе од хонорарот, односно, наводно, за еден настап земаат до 8.000 евра.

Сè зависи од тоа каде пеат, колку простор има и колку долго ќе трае перформансот, објаснува изворот на Блиц. Во поголемите дискотеки, каде што може да има повеќе од илјада луѓе, цената ќе биде осум илјади евра за двочасовен концерт. Во странство, таа сума сигурно ќе биде поголема за најмалку две илјади, или вкупно 10.000.

Девојките од популарната група „Ураганки“ наскоро ќе започнат соло кариера, бидејќи оваа група ќе доживее распад во септември. Веќе некое време се шпекулира за распадот на популарните урагани, а сега е откриено дека не се се шпекулации туку точни информации.

Како што открива за „Блиц“ извор близок до групата, прашање на време било кога тоа ќе се случи. „Трите едноставно не издржаа повеќе.

Станува збор за судир на три сосема различни карактери што исто така влијаеле на целата атмосфера во групата – вели изворот за Блиц.

Групата „Ураганки“ која ја сочинуваат Ивана Николиќ, Сања Вучиќ и Ксенија Кнежевиќ ќе направат летна турнеја и имаат закажани настапи кои ги имаат во наредниот период, по што ќе се разделат.

ФОТО: Јутјуб принтскрин
– Имаат договор со менаџерот до септември и потоа решија да не го продолжат. Генерално, трите не се согласуваа баш најдобро, па тоа влијаеше бизнисот да не функционира најдобро и да дојде до раздор меѓу нив. За три месеци групата Ураганки ќе биде минато и ќе се пробаат во соло кариера – тврди изворот.

Со месеци на социјалните мрежи се коментира дека меѓу пејачките владее нетрпеливост, и дека забележале дека Ивана е разделена од Ксенија и Сања.

Тие не сакаа да ги коментираат тие наводи, но сомнежите ги подгреа Ивана Николиќ, која неодамна го прослави роденденот без колешките.

-Последниот настап не очекува во Америка, во Њујорк на почетокот на септември, најавија пејачките на групата „Ураганки“ по последниот заеднички настап во Белград.

Ксенија Кнежевиќ, Ивана Николиќ и Сања Вучиќ се појавија необично облечени и во неочекувани костими за Евровизија, се со цел последниот настап во Белград да го направат спектакуларен.

– Тоа се несомнени евровизиски костими. Вака требаше да изгледаат. Ова е нашиот последен настап во Белград. Последниот настап официјално ќе биде во Америка. Тоа ќе се случи во првата половина на септември, и тоа во Њујорк – изјавија членовите на Ураганки.

Тие исто така изјавија дека е вистинско време за раскинување, иако можеби некогаш ќе се вратат заедно.

– Сметаме дека е вистинскиот момент за тоа, бидејќи договорот истекува. Можеби некогаш ќе се собереме како „повторна средба“ – изјавија Ураганките.

ФОТО: Јутјуб принтскрин
Previous articleЛидија Вукичевиќ откри дека конечно си нашла маж кој може да ѝ парира: Не ми треба смирување, туку партнерот да ме следи на мојата бранова должина
Next articleКовачевски: Јас, Димитар, сум Македонец од раѓање. Ниту една хартија не може да ми го одземе мојот идентитет