Home Live Жена го опиша одморот во Египет: За пари се исплати, но за...

Жена го опиша одморот во Египет: За пари се исплати, но за ,,захтевни” туристи не е место

Мултисезонскиот бум во Египет е забележлив, барем меѓу поширокиот круг на луѓе што ги следам и познавам. Добив впечаток дека во летото 2019 година видов повеќе луѓе на социјалните мрежи во Египет отколку во Грција.

Немате сè, а летате со авион, дури и ,,all inclusive”. Шала на страна, ако ги собереш сите трошоци што те чекаат на пример во Грција и земеш во предвид дека до Египет ќе стигнеш со авион, 500-600 евра за египетскиот All Inclusive звучат навистина добро.

Кога им спомнав на луѓето дека јас и мојата поубава половина ќе летуваме во Хургада, реакциите беа различни. Луѓе на кои им беше кажано рекоа: одлично, ќе уживате.

Другите прашаа: дали си сигурен дека е безбедно. Сепак, веќе споменатиот бум на социјалните мрежи ме убеди дека нема да има проблеми, а навистина ги немаше.

За почеток, земајќи ги предвид сите работи, можам да кажам дека кој еднаш ќе отиде во Египет, ќе стане разгален турист и веројатно ниту еден иден одмор нема да биде ист.

Причината за ова е дефинитивно опцијата all inclusive и мешавината на исклучителни екскурзии, а ако на тоа се додаде продолжената сезона, односно дека можете да одите во октомври, ноември, има многу предности, изјави еден млад дечко кој летувал на одмор во Египет.

-Од пријатели кои летуваа пред мене, добив информација дека Хургада како град е катастрофа, особено стариот дел.

Мемша, новото шеталиште е наводно подобар простор. Ама да разјасниме, не се оди во Египет како во Грција, да се бањаш и навечер да шеташ низ градот.

Египет е одморалишта, барем јас така го доживеав врз основа на туѓи приказни и соодветно не беше важно каде сум, се додека е добра плажа, продолжи младиот дечко кој го сподели своето искуство.

Жена на Фејсбук го објави своето искуство од одморот во Египет.

Сезоната на годишни одмори е во полн ек, а туристите главно се одлучуваат да летуваат во Црна Гора, Грција или Египет, поретко во Албанија.

Без оглед на напа дите на ајкулите во ова познато одморалиште, туристите не се откажуваат од посетата, а на Фејсбук страниците редовно ги споделуваат своите искуства од одморот со другите кои планираат да одат таму.

Многумина споделуваат информации за цените на храната, пијалаците, лежалките и чадорите на плажите, но оваа жена го сподели своето искуство за тоа колку се преполни плажите и каква е услугата.

Жената кажала во кој хотел се наоѓа и веднаш забележала дека тој хотел не е за ,,захтевни” туристи.

“Вчера пристигнавме од Хургада, па да ви го кажам нашето искуство. Хотелот во кој престојувавме не е за туристи ,,со барања.”

Според цена ни беше океј. Тоа е голем хотел, но многу соби не се функционални бидејќи се реновираат. Имавме среќа, па добивме соба во зградата до море која е пристојна и погледот е одличен.

Другите соби и згради се доста лоши. Ресторанот е гужва и хаотичен, треба да се потрудите додека најдете маса и замислете, прибор. Храната е во ред, секогаш можеш да најдеш нешто, иако ништо посебно.

Хигиената е иста, не е најдобра. Плажата е убава, но има многу гужва, па секогаш некој ти се придружува под чадор без воопшто да праша. Тоа е нормално за нив таму, колку што разбравме“.

Неколку луѓе коментираа под објавата поставувајќи прашања за да добијат повеќе детали. „Дали тие што ви се под чадорот се Срби?“ беше едно прашање, а одговорот беше урнебесен.

„Ја пуштивме една мајка со бебето од Ерменија, бидејќи беше со бебето на сонце. Сепак, 5 минути подоцна бебето си замина, но затоа дојдоа бабата, дедото, другото дете, таткото на бебето.

Значи, сите беа таму освен бебето кое го пуштивме на лежалка. Дефинитивно ќе бидат груби, но добро се справивме“, одговорила жената која ја напишала објавата.

Некои од коментарите гласеа дека за никакви пари не би оделе на море под такви услови.

Previous articleПосле долго време се појави Даниел Кајмакоски: Му кажаа дека се разубавел, еве која е причината
Next articleЕлена Живот со Стил ужива во бракот, добрa храна, простран базен и приватност, еве каде одмора водителката