Home Live Беше голема Ју ѕвезда, а сега ја избркаа од трошната куќа зашто...

Беше голема Ју ѕвезда, а сега ја избркаа од трошната куќа зашто немала пари за кирија

Бразил, Шпанија, Колумбија, Кува и Америка.. Нема кој не го знае овој познат рефрен од пејачката Драгана Шариќ, која е со уметничко име Беби Дол уште од почетоците на нејзината кариера.

Пејачката Драгана Шариќ, попозната како Беби Дол, ја започна својата музичка кариера кон крајот на седумдесеттите години настапувајќи како член на „Таркус“, по што се сврте кон соло кариера и постигна завиден успех. Таа има грст хитови и успех зад себе, а сега речиси целосно се повлече од сцената.

Таа самата зборуваше за пари, па рече дека и е доволно да има основни потреби и да се обиде да го зачува својот мир:

– Здравјето и мирот се најважни. Само сакам да имам мирен и убав живот без напнатост и неуспеси. Не посакувам никому никаква шт ета. А што се однесува до парите, тие доаѓаат и си одат. Порано имав повеќе, но ми треба малку и додека сум здрава, фала му на Бога, секогаш ќе заработувам динар за основното.

Бебето Дол откри дека имала тра уми откако учествувала во реалното шоу. – Два месеци одев со секи рата во ташна по учеството во шоуто „Фарма“, ја носев во голема торба. Полица ецот ме запре на преминот кај Собранието и љубезно ме замоли да ја ставам во торбата. Тој вели – ме разбира. Денес, реалноста е малку поинаква – изјави таа во една прилика.

– Немав можност да имам свое дете, работев толку многу и патував скоро секој ден, така што немав време. Секако, дури и да имам несогласување со партнерот со кој ќе имам дете, мислам дека би било тешко да се разведам бидејќи сум многу чувствителна.

Но, затоа имам три кумчиња на кои им сум мајка, тетка, другар. Го имам Богдан Поповиќ, кој оди во основно училиште и учи пијано, ги имам Јован Поповиќ и Магдалена Поповиќ, која оди на балет и го носи името на мајка ми. Ова се нашите деца и јас сум задолжена за музика, мода и за финти, рече Беби.

Се омажи за Американец и имаш необична љбовна приказна. Како сето тоа започна?

– Баба ми, која се омажи во договорен брак, иако беше вљубена во својот прв сосед, секогаш ми велеше дека никогаш не се плашам дека љубовта нема да дојде. Ме молеше да и ветам дека нејзиниот партнер ќе дојде што и да се случи во животот.

Сите беа изненадени кога се појави вест дека ќе се омажам. Родителите на мојот сопруг се по потекло од Србија и се запознале во Холивуд.

Тој по втор пат дојде во Србија во 1999 година со урн ата на неговата мајка. Додека слетал на аеродром, на слаб српски јазик му објаснил на цариникот дека ја носи ур ната на неговата мајка. Во тој момент се огласија сирените и тој се врати во својата земја.

Ми се допадна првиот пат кога го видов, неговите прсти и раце. Заминав и ми се случи дефект на компјутерот и мојот пријател го испрати. Разговаравме цела ноќ, а не го ни допревме компјутерот.

Како станавте учесник во реални шоуа?

– Мислев дека ќе одам во селото една недела. Отидов таму со компјутер и телефон, немав идеја дека се ќе ми биде одземено на влезот.

Кога влегов, ги прашав луѓето зошто седат така, зошто не одиме во кафе на кафуле … Само ме гледаа зашеметено, мислеа дека ги провоцирам, а јас не сфатив што било.

Многу патувавте, дали најдовте дом некаде надвор од Србија?

– Повеќе од се на светот, сакам да се вратам овде. Страшно ми е жал што се уште не разбираме колку е убав и добар нашиот живот овде. Во секој момент на овој свет, човечкото суштество има можност да избере во кое катче ќе оди.

Имаме живот исполнет со обични работи кои станаа невозможни за западниот свет. Во западниот свет, разговорот со луѓето започнува и завршува од одредена тишина. Секој пат кога ќе се вратам дома, со куфери, велам: „Мамо, живееме овде како господа!“. Никаде не ми е поубаво отколку во Србија.

До пред неколку години, оваа необична уметница живееше како потстанар во трошна куќа во Врачар и никогаш не го криеше фактот дека не може да си го дозволи тоа, па се исели од куќата поради неплатени кирии, тоест сопствениците на куќата ја избркаа.

Беби има неколку мачки во станот за кои се грижи, а таа самата рече дека нејзиниот сопруг чува седум мачки додека таа беше во реалното шоу „Фарма“.

Previous articleМилена облече фустанче со шлиц и откри која е нејзината најисплатлива инвестиција
Next articleЕдвај си го спасила животот два пати, нашата пејачка прозборе за двете опасни ситуации