Home Live Констракта супер заработува ама не сака да одмoра на море и на...

Констракта супер заработува ама не сака да одмoра на море и на луксузна јахта, еве во каква колиба е таа летово

Уметницата Ана Ѓуриќ Констракта, која не освои сите со својот прв настап на Беовизија, а потоа победи и ја претставува Србија на Евровизија во Италија, успеа по којзнае кој пат да докаже дека е навистина посебна.

Песната „In Corpore Sano“ е дело кое многумина го споредуваат со уметничкиот израз на Марина Абрамовиќ, но Констракта која ја претставуваше Србија на Евровизија ја остава отворена интерпретацијата за секој поединец:

Велат дека за здрав ум во здраво тело треба да се моли. Тоа го сфатив на начин дека не е сè во животот во наши раце – како што често ѝ се наметнува на јавноста денес.“

Пазарот создава таква илузија дека сè е во наши раце и треба само да правите ова или она и само да знаете ова или она… и во основа сте оставени сами на себе, влегувате во некоја бесмислена потрошувачка, а во исто време сте незаштитени. Има уште повеќе…

Кога ќе се фокусираме на физичкото здравје, следното поле што се отвора е полето на менталното здравје, што повторно е можност за ново поле на потрошувачка“, низ смеа објаснува таа. Како некој уметник создава?

„Во суштина има тема што ме интересира, па потоа ми се готви и потоа почнувам да ја истражувам таа тема. Гледам што ме интересира во тоа, што заклучувам од тоа. Потоа се обидувам да го претворам во секојдневен говор разбирлив за секого “.

Така се создава интересна комбинација на поп и електронска музика, не е премногу сложена за разбирање и јасно пренесува порака со која многумина се поистоветуваат.

„In Corpore Sano“ има многу придружни содржини, под чадорот на темата здравствени ставови. Не можам се да покривам, но го издвојувам односот кон здравјето, кој од „мора“ оди во „може“.

Од една страна, живееме во атмосфера (на страв) во која здравјето е поставено како највисока вредност зад огромната потрошувачка.

За здравјето се зборува како нешто што е целосно во наша контрола, само ако го правиме ова, го купуваме она, го следиме најновиот тренд, го слушаме тоа… Човек мора да биде здрав. Тоа е притисокот што не остава во страв.

Од друга страна, можно е да се постигне здрав разумски однос во кој здравјето е донекаде во наши раце, во кое, соодветно, болеста и конечно смртта се прифаќаат со помал страв.

А системската поддршка е тенка, за жал и во здравството и во образованието на таа тема. Здравството е сè понедостапно и скапо… И така натаму“, изјавила таа во интерву за Нова.рс

-Навистина немам книшка, и тоа е последица од разни нешта- од тоа дека не сум имала услови за статус на самостоен уметник (сега имам, но од друга страна во моментов постојат административни проблеми околу здравственото осигурување за самостојните уметници).

Преку тоа дека не ми се исплатеше да бидам претприемач (поради неизвесната заработка), до други некои административни нелогичности кои не ми дозволија да го остварам осигурувањето преку сопругот, итн“, рекла таа за Женски магазин.

Додека нејзините колеги се фалат со скапи празници и плажи, луксузни хотели и јахти, Конструкта ужива во сосема поинаков одмор. Таа моментално е во Мокра Гора, од каде објави неколку прекрасни фотографии и ги воодушеви своите следбеници на Инстаграм.

„Ако сакате да гледате во ридовите, како мене“, напиша Конструкта во описот на една од фотографиите. Друштво и прави и нејзиното куче Роки, а Конструкта ужива максимално, скромно и далеку од луѓето.

Previous articleАнтониа Гиговска во Белград: Cлатко во тегла на македонски се вика компот, Огњен Амиџиќ се зачуди на овој одговор (ВИДЕО)
Next articleДимитар искрено раскажа што најмногу му замерува Cаpа по дома и што ја нервира