Home Live Синот на Ламбе, Михаил, е мал авантурист – крушата под круша паѓа

Синот на Ламбе, Михаил, е мал авантурист – крушата под круша паѓа

Во една прилика , пејачот Ламбе Алабаковски има изјаевно дека бил во тешка состојба кога ја загубил својата мајка, и прдолжил да пее и поради неа, поради нејзините совети се исправил на нозе и продолжил понатаму.

– Татко ми кој веќе е пензионер живее таму и често со мојот постар брат и семејствата одиме да го посетиме, да сработиме нешто и дружиме на некој ден., и често завршуваме со песна.

Во родниот крај чуството е секогаш силно и убаво ,имам среќа што Љубојно е опколено со преубава природа, планини реки езеро и тоа навистина одлично нè релаксира сите од градскиот метеж“, рече Ламбе во Женски магазин за своето родно село.

-Таа често ме советуваше да не брзам и постепено да ја градам кариерата. Средбата со игуменот старец Партениј по неколку години исто така ми помогна да се утврдам во верата и да го пребродувам тој настан, сфатив дека се е дел од животот а во Христијанството можеби парадоксално но см рт та е радост за во вечноста!

Силно чуствувам дека нејзиното присуство е тука и секогаш ме чува и бодри за сите мои одлуки“, рече во истото интревју Ламбе. Таткото на Ламбе, Лазар меѓу сликите на својот Фејсбук профил ја има и своја Маре, мајката на Ламбе.

Може да се забележи голема сличност помеѓу Ламбе и неговата упокоена мајка, а коментарите под сликата велат да и е вечен споменот и дека била прекрасна жена.

По враќањето од Америка, Ламбе Алабаковски првиот јавен настап пред македонската публика го имаше на „Фолк Фест Валандово“, кој се одржа на 5 јуни. Пејачот вели дека настанот е вистински момент да се претстави и со фолк нумера.

Народната музика, едноставно е во гените на македонскиот народ. Така што апсолутно не станува збор за премин во фолкери.

Имајќи предвид дека песната е напишана од врвни еминентни и докажани музичари, кон кои имам голема почит, Миле Барбаровски кој ги направи музиката и аранжманот и Ѓорѓи Барбаровски кој го напиша текстот.

Одлучив дека сега е вистинскиот момент да се направи и сними песната “Нема Збогум”, рекол Ламбе.

Ламбе Алабаковски пред неколку недели настапи со најпознатата балканска пејачка Гоца Тржан и тоа во неговиот роден крај во Битола.

Нивната изведба беше многу моќна, всушност тие двајца ја испеаја песната ,,1200 милји” која Гоца Тржан ја испеа во дует со Тоше Проески.

,,Илјада и двеста милји живеј одовде, уште илјада и двеста се’ да исчезне.

Илјада и двеста дена живеј ако смееш, уште еден ден ти давам да се покаеш,” се стиховите на песната која е многу позната кај нас, особено што песната е на Тоше.

Ламбе објави дека подготовките за оваа песна биле сериозни, па тој и Гоца ја препејувале се’ додека да дојде натпреварот, што се гледа на видеото што го објави Ламбе на неговото Инстаграм стори.

Затоа, резулатот на настапот во Битола беше спектакуларен, а Ламбе и Гоца изгледаа извонредно и им привлекоа внимание на присутните што ги снимаа.

Ламбе објави видео од својот постар син, Михаил. Инаку, тој ретко споделува семејни моменти, но овој пат сподели видео од Михаил, како вози картинг. Малиот Михаил е авантурист како татко му, а како велат крушата под круша паѓа.

Синот и таткото уживаат во заедничките моменти, и времето го поминуваат квалитетно.

Previous articleИздржа 30 километри на вода, Ване Маркоски направи неверојатно нешто во Охрид
Next articleБеше најубавата македонска Мисица, мажите воздивнуваа по неа, денес е најголем борец за македонскиот јазик, еве како изгледа сега Матилда Саздова