Home Live Доколку имате било каков проблем во Грчка Кефалонија, на овој човек може...

Доколку имате било каков проблем во Грчка Кефалонија, на овој човек може да му се обратите – србин ги информираше своите сонародници

Во популарната група на социјалните мрежи, „Live from Greece“, србин со порака до своите сонародници:

„За сите добри луѓе,љубителите на Кефалонија и другите Јонски острови, малку за угледниот стоматолог од Кефалонија, Виктор Рухотас.

Да појаснам малку, овој угледен кефалонски стоматолог, Д-р Виктор Рухотас е почесен конзул на Србија за Кефалонија и другите Јонски острови.

Уште во 1978 година. дошол во Белград да студира стоматологија. Тој се заљуби во Белград и во српскиот народ, така што и до ден денес останува посветен на Србите и мајка Србија.

По завршувањето на студиите и отворањето на ординација во Аргостоли, се вратил во Белград на доусовршување. Љубовта кон Србија и српскиот народ ја докажал за време на вој ната во Босна и Херцеговина бидејќи примил неколку деца (околу 1.000) во Аргостола на некаква рехабилитација.

Тој собираше прилози, храна и лекови низ островот за тие деца и луѓе во Босна и Херцеговина.

Кога Србија беше бо мб ардирана, жителите на Кефалонија се кренаа. Организираше протести и концерти, држејќи жестоки говори, кажувајќи им на своите сонародници за овој ва рварски чин врз саканиот српски народ.

Интересно е што на еден протест, откако ја добил веста за раѓањето на својата прва ќерка, објавил дека на детето му го дава името ИРИНА (МИРА) „за мир во Србија“.

Многу наши познати и помалку познати културно-уметнички друштва, спортски клубови, го посетија островот благодарение на него.

По потпишувањето на повелбата за збратимување со Шабац во 1994 година, гостуваше и КУД Абрашевиќ, што ја величеше прославата полнејќи ја големата сала на нивниот културен центар три дена по ред.

Од нашата тогашна влада ја доби почесната титула КОНЗУЛ. Поточно за таа титула имаше тројца кандидати, а Виктор го доби, така да се каже, својот несебичен придонес во претставувањето на нашата татковина во, како што вели, братска Грција.

Поради недостиг на средства и покрај платата добиена од општина Аргостоли, не се реализираше планот за изградба на српска куќа на островот, за која тој се залагаше и се залага.

Дизајнот на таа прекрасна зграда е составен и чека подобри времиња (финансиски). Тој беше долго време во политиката и додека беше втор човек на општина Аргостоли, Шабац, Чока, Соко Бања и белградската општина Вождовац беа збратимени градови со Аргостоли.

Неговиот кум е од Шабац, а се оженил по српски обичаи, со 50 гости од Србија, музика од Шабац, која била вистинска атракција за островјаните.

Тој е единствениот странец на работната акција во Џердап и со гордост се уште ја одржува својата акциска униформа.

Неговата канцеларија е украсена со петнаесет акварели од српски уметници.

Тој живее со сопругата и двете ќерки во неговата прекрасна куќа спроти пристаништето за траект во Аргостоли.

Никогаш нема да ја заборави помошта на Србија за островот, за која му зборувале постарите и за која има пишани документи. По кат астрофалниот земјотрес во 1953 г. кога со помош на српскиот народ на островот биле изградени 60 монтажни куќи.

Поседува 9 студија на првиот кат, додека на 2 кат се студијата на неговиот брат и снаа, која е од Белград.

Неговата хирургија и неговата канцеларија моментално се простории на конзулатот додека не се изгради долгоочекуваната српска куќа.

Нашето знаме секогаш е истакнато на зградата, а има и плоча на српски јазик. Неговата установа е многу препорачлива.

За секој проблем што го имаат српските граѓани, властите во Кефалонија секогаш го известуваат прво Виктор, а дури потоа конзулатот во Солун.

Ќе бидам толку слободен што вие и сите наши туристи на кои, не дај Боже, им треба каква било помош во Кефалонија, велам дека слободно може да контактирате со господинот Виктор.

Виктор Рушотас е секогаш на ваша услуга за нашите туристи. На кој му треба лесно ќе го најде…

Да расчистиме, ова го пишувам со чисто срце без никакви скриени, лоши намери… Позз за сите сегашни и идни посетители на овој прекрасен остров..

Едно е сигурно, Виктор ги обожава Србите, а Србија… Се надевам дека не ви здосадив, но овој човек заслужува многу повеќе од овие неколку реченици…“

Previous articleАнастасија во мини фустанче се фотна со мајка си: Цеца не дојде во Македонија, ама затоа ја испрати ќерка си наваму
Next articleУбави вести за пензионерите – еве колкаво покачување ќе добијат од септември