Home Live Вака не било никогаш во Грција, како не си отидовме Охрид –...

Вака не било никогаш во Грција, како не си отидовме Охрид – не работи клима во соба, скапи лежалки…

Сезоната на годишни одмори е во полн ек, втората половина на јули и цел август е периодот кога сите сакаат да го поминат на море или езеро.

Во популарната група Live from Greece, наидовме на исповед од Грција, кој навистина го привлекува вниманието:

-Добро вечер драги луѓе, еве да се најавиме од Пефкохори и да ги кажеме нашите впечатоци.

1. Според наше мислење, ова место е извикано, никаде не ја видовме таа прекрасна песочна плажа за која сите зборуваат.

Има делови од плажата каде има песок и мали камчиња, но по само неколку метри има камења. Медузите нема фала богу.

Водата е топла, може да биде и поладна за мој вкус, но ниту мене не ми пречи вака, важно е да се пробањаме.

2. Ова нема врска со самото место, но ако одите преку агенција, размислете добро и видете преку кого одите.

Дојдовме со сопствен превоз, се јавивме на бројот кој што беше наведен на ваучерот, но бројот беше недостапен!

Се јавивме и на други броеви од тие кои беа наведени за да добиеме информации – сите беа непостоечки. Дури откако се јавивме во агенцијата, добивме точни информации за собата.

3. Баравме час и половина паркинг, никаде нема место за паркирање, каде и да застанеме, лутите Грци ни викаа и ни велеа дека паркирањето е забрането.

4. Цените на лежалки се високи, бевме на две места, за вториот и третиот ред потребно беше да платиме вкупно 20 евра вториот ред, 30 за првиот, па од утре ќе си лежиме на нашите лежалки.

5. Јас ги сакам Грција и Грците како да се мои, секогаш се чувствувавме удобно и добредојдени, но овој пат за прв пат наидуваме на проблем.

Климатизацијата, која е вклучена во цената, не работи веќе втор ден. Откако го молевме газдата, од трет пат се јавува кај мајсторот кој тврди дека со клима уредот е се во ред и дека е само до горештините.

Целиот кат има клима, работи за секого, но не и за нашата соба. Првата ноќ непроспиена, сега сме поуморни отколку кога пристигнавме.

Газдата наводно ќе купи нов клима уред утре (во што многу се сомневам) и не знае кога ќе може да го инсталира, а дотогаш треба да издржиме и да се снаоѓаме, додека газдата никогаш не дојде во собата да погледнете како навистина е внатре.

Температурата во просторијата е повисока отколку надвор и се чувствува невообичаена влажност во воздухот.

Елем, досега сме биле во Неи Пори, Паралија, Пефкохори и Закинтос и за сите овие години никогаш не наидовме на проблем и насекаде плажитето, море и услугата беа далеку подобри.

Толку од нас, мажотт ми и јас и ви посакуваме на сите пријатен одмор и дефинитивно подобар отколку што е нашиот, барем на почетокот.

И да, се каеме што не си отидовме во Охрид, ама памет за следната година!

Фото: Илустрација

Previous articleЕве како Сања Сани му честиташе роденден на Трајче: Вака да МЕШАМЕ цел живот ТАТЕ (ВИДЕО)
Next articleРечиси 4 години без легендарниот „Рамче“: Еве што му било најтешко во животот на Ванчо Петрушевски