Home News Пред малку се огласи Албин Курти и порача: Ние нема да правиме...

Пред малку се огласи Албин Курти и порача: Ние нема да правиме ништо помалку од она што го прави Србија веќе 11 години

Пред околу 1 час, косовскиот премиер Албин Курти, се обрати на својот профил на социјалните мрежи и на своите граѓани им порача:

„Почитувани граѓани на Република Косово, Нашата објава за документите за влез и излез на српските гранични премини сè уште не е започнато, но нелегалните српски структури на север започнаа со блокади на патишта и ис тр ели од ог нено ор ужје.

Им претходат изјави, и закани поттикнати од Вучиќ и Петковиќ.

Владата на Република Косово е демократска и прогресивна, која ги сака, почитува и спроведува законите и уставот, мирот и безбедноста, за сите граѓани без разлика на разликата и за целата наша заедничка држава.

Правните и безбедносните органи на нашата држава собираат информации, ја следат ситуацијата и ќе дејствуваат во одбрана на правото и граѓаните, нашиот суверенитет и територијален интегритет.

Обрнете внимание на известувањата од нашата влада, од Министерството за внатрешни работи и од косовската полиција и не дозволувајте да бидете дезинформирани од официјалните белградски медиуми, па дури и од кој било медиум во Косово кој свесно или несвесно им служи, станувате нивни плен.

Часовите во наредните денови и недели може да бидат предизвикувачки и проблематични. Се соочуваме со српскиот национал-шовинизам кој добро го познаваме.

Ќе работиме дење и ноќе, ќе бидеме задолжени, за вас како граѓани и за нашата Демократска Република. И, заедно успеваме да воведеме ред и закон ставајќи ги во секој агол на земјата. Ви благодариме за поддршката.

На денешната прес-конференција пред утрешното стапување во сила на мерките за промена на српските со косовски регистарски таблички и за опремување на граѓаните на Србија со влезно-излезни легитимации при влез во Косово, косовскиот премиер Албин Курти рече дека очекува сè да се одвива во најдобар ред, додека за предупредувањата од Белград за можни тензии оцени дека „тие (српските власти) кажуваат за себе“, а не за Косово.

-Воопшто нема простор за тензии и за дестабилизација, бидејќи станува збор за нешто легитимно и легално. Тие кои говорат за насилство, за блокади, за дестабилизации, тие кои говорат за тензии, кажуваат за себе.

Тие не говорат за нас, тие говорат за себе. Ние сме демократска, парламентарна, мирољубива република и уверен сум дека сè ќе помине во најдобар ред, рече Курти.

Косовскиот премиер порача дека, за разлика од српските лидери, кои, според него, се „водачи на стравот и застрашувањето“, тој е „премиер на прогресот и надежта“.

-Јас сум премиер на прогресот и надежта и знам дека кај нашиот северен сосед, на тамошната политичка сцена, има многу политичари и функционери, до самиот врв на државата, кои се водачи на стравот и застрашувањето.

Верувам дека мирот, демократијата, владеењето на правото, Републиката, уставноста немаат алтернатива. Затоа посакувам, верувам и работам за тоа утре сè да помине мирно, изјави Курти.

Тој појасни дека на српските државјани при влез во Косово нема да им се одземаат личните документи, како што тврдат одредени српски медиуми и групи на социјалните мрежи, туку само ќе им се издаваат изјави за потпишување.

-Ние нема да им ги одземаме документите на луѓето кои влегуваат од Србија во Косово.

Тие доаѓаат со документи издадени од Србија, ние не им ги одземаме тие, туку им издаваме писмени изјави, исто онака како што веќе 11 години Србија постапува со секој граѓанин на нашата Република кога ја преминува границата за влез во Србија.

Од утре тие ќе имаат еден документ повеќе, не документ помалку, изјави Курти.

Previous articleОва е згодната жена на Милан Поповиќ со која чека трето дете, многумина велат дека е поубава од Северина (ФОТО)
Next articleРосана Сариќ блеска од среќа, ќе има за частење многу брзо…