Home Live Никола Роквиќ конечно го огреа сонце, по тешкиот период и загубата на...

Никола Роквиќ конечно го огреа сонце, по тешкиот период и загубата на татко му, сподели добри вести

Пејачот Никола Роквиќ во една прилика се осврна на неговата нова песна, каде истакна дека од неа го извадила дури и она што тој не знаел дека го поседува.

– Па, тие се, емоциите се таму. Мислам дека оваа песна извади некои песни од мене за кои не ни знаев дека ги имам.

Бојана Баровиќ, сопругата на пејачот Никола Роквиќ, синот на познатиот балкански пејач кој го напушти овој свет, Маринко Роквиќ, призна дека нејзиниот сопруг размислувал за монашки живот, но и разбира зошто тоа го привлекло.

Таа објасни во кои мигови тој помислувал да стане монах, не во смисла да го остави семејството, туку имал посебен однос со верата и желбата за монаштво комплетно ја поддржува.

„Можам да го разберам. Тоа е богатство кое душата може да го почувствува на единствен начин, и кога ќе добиеме благодет, благослов од молитва или пост, тоа е немерливо чувство, така што можам да сфатам што го влече кон таа идеја“ – изјави таа.

Дека Никола бил посветен верник, одамна била свесна. Подоцна и самиот сфатил дека поради семејните обврски и животот кој го живее, ќе треба да најде златна средина, затоа што не може целосно да се посвети на таа улога.

Никола и самиот ја има потврдено оваа информација, а призна дека дури и бил „здодевен“ дома кога бил во тој процес. Во интервју за „Dok andjeli spavaju“, тој си ја „отвори душата“ и околу својата духовна сигурност и ревносност.

Секако, сите сме свесни за времето и колку од нашите најблиски заминале во последните години. Така работата на таа песна беше радосна и тажна, па испадна убава емотивна песна – изјави пејачот. Тој додаде дека мал дел од оваа песна е всушност дел од песната на Мика Антиќ.

– Песната постои околу 20 години. И во оваа песна се најде мал дел од бесм ртната песна на Мика.

Убаво е што успеавме да ја доближиме до помладата публика и да ја насочиме кон вистинските вредности и да ја насочиме кон таа прекрасна песна на Мика – рече пејачот

Пејачот откри дека сака да гледа во ѕвезденото небо и дека тоа му дава инспирација.

– Многупати сум погледнал во небото, всушност секој ден гледам во небото. Сакам да гледам во небото особено кога е ѕвездено. Тоа ми дава инспирација.

Моите мисли, како и молитва за моето семејство и за сите луѓе да си поминат подобро. Времето кое беше испратено во рајот – изјави пејачот.

Тој истакна дека каков човек е тој дознал дури по загубата на татко му.

– Знаевме, а знаев и кој е татко ми во текот на неговиот живот. Едноставно кога ќе изгубиш некого и кога ќе те остави, тогаш ти се отвораат некои работи и разбираш на вистински начин. Каков пејач беше, какви песни имаше и каков човек беше првенствено.

Значи, ние сме горди на него што го имаме, верувам дека тука не е крајот. Верувам во нешто повеќе. Се трудам да бидам христијанин и затоа верувам дека упокојувањето не е крај, туку премин во вечен живот – изјавила пејачката. Додаде дека е голема поддршка и без зборови.

– Целосно ми веруваше. Свесно или несвесно ми ја предаде таа татковска улога. Многу ме слушаше кон крајот на животот и секако, веруваше во тоа што го правам. Ми беше голема поддршка, немаше конкретни зборови, но секогаш беше таму и не се плашеше за мене и мојата иднина – изјави Никола.

Роквиќ изјавил дека неговите деца добро ја поднеле загубата на дедо им и дека за тоа е заслужно воспитувањето и доброто објаснување.

Синот на упокоениот пејач Маринко Роквиќ, Марко Роквиќ доби момче со сопругата Сара Остер Роквиќ, а сега ќе имаат уште еден член од семејството. Сара на својот профил сподели видео кое го откри полот на бебето, и изјави дека желбата им се исполнила.

– Кога беше Деспот во утробата сакавме момче со црни очи и тој дојде кај нас, сега посакавме девојче и розовата боја се рашири по небото и во нашите срца – започна Сара.

-Покрај првата најважна вест дека бременоста е во ред и дека и бебето е добро, ова се неколку убави работи кои сакавме да ги споделиме со вас бидејќи со години сме тука со вас – напиша таа на својот Инстаграм профил.

Previous articleВесна Бејби во својата книга со пикантерии: Му заѕвоне телефонот во 6, кој може да го бара тоа време освен жена му?
Next articleЗоран Ванев се врати во Македонија, ја покажа лукзузната куќа со базен во Штип, се гледа дека доста вложил во неа (ФОТО)